| Ryaaan a întrebat:

Bună ziua dragi utilizatori, cum aş putea face și eu o mini fermă de coropișniță într-o găletuşă şi ce mănâncă, ce aş putea să le dau şi cum să procedez?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

O galeata abia este suficienta pentru o coropisnita.
Daca vrei sa faci crescatorie, ai nevoie de cateva BUTOAIE de balegar de grajd (vaca) si sa plantezi legume radacinoase pe ele.
Totusi, e mai indicat sa creasca pe gramada de gunoi de langa grajd, unde au teren suficient.
Insa cred ca vecinii vor veni cu furcile dupa tine, daca afla de "crescatoria" ta... big grin

| Ryaaan explică (pentru Bula):

Chiar imi place raspunsul tau, eu am o gramada de balegar de la capre gaini porc toate animalele din curte si sunt o gramada de coropisnite! Intelegi dar, eu voiam sa le hranesc si sa traiasca intr-o galetusa sa vad cum mananca si astea, cel mai probabil daca o sa o fac o voi folosi pentru pescuitul la somn, pe canalele construite pe vremea comunismului! Apreciez.

| Bula a răspuns (pentru Ryaaan):

Le poti tine pana maximum o zi intr-o galeata, dar trebuie sa le lasi orificii destule pentru aer si sa le pui si balegar la fundul galetii. Deasupra pui radacini de legume ce le mananca si duci cu tina la pascut.

Trimite e-mail pestilor ca le vin bunatati! big grin

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Coropisnitele nu traiesc in balegar laughing nu stiu de unde ideea asta cu balegaru, coropisnita nu este ciuperca, care nici aia nu traieste in balegaru proaspat, deci daca e gunoi ceva mai vechi da.Nu stiu ce anume vrei tu sa vezi, sa vezi cum maninca alea laughing pai ce e vaca sa stai sa te uiti la ea laughing ce idei mai aveti unia de sta mata in coada. Ferma de coropisnite e bun si asa, fa ferma daca asta te pasioneaza, dar din cate vad nu stii mai nimic despe coropisnite, deci sa faci ferma e drum lung.sau ce spui tu in galeata laughing pai tu crezi ca alea or sa stea in galeata ta? Coropisnitele nu-s animale de casa, nici nu se pot imblanzi sa zici vai gata sau obisnuit la mine in galeata le dau mancare stau aici sunt f fericite laughing