| Ionuț6 a întrebat:

Buna ziua!

Imi place arta bonsaiul, vreau sa invat cat mai multe informatii.

Nu stiu cand pot incepe taiarea rasadului, am nuc lamai, avocado si mango. Nucul are inaltimea de 10 cm, lamaiul de 2-3 cm iar mangoul si avocadoul doar o mica radacina.
Samanta se pune in pamant, sau si direct in ghiveci?
Multumesc pentru raspuns!

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Lasa plantele in pace, nu le mai chinuti. Vrei sa faci bonsai spui? Dar tu stii ce inseamna asta? Afla mai intai cei ala bonsai dupa mai vezi tu.Eu i-as lega pe astia de limba si i-as atarna undeva sa stea asa la soare laughing. Daca planta aia saraca nu tipa aia nu inseamna ca e moarta, deci sa va jucati voi cu ele sa le chinuiti.Ca sa te scutesc sa cauti,desi sigur nu o sa gasesti,iti zic eu cei ala un bonsai.
Este o planta,de regula arbori, care sunt chinuiti, infometati, insetati si ce le mai fac aia astfel incat saracu arbore sa se chinuie cat sa nu moara, deci ramne asa mic rahitic, pentru ca alege sa traiasca indiferent de conditii.Cam asta fac japonezii aia cretini si idioti. Exact ce fac si astazi cu balenele,se duc si omoara balenele, desi stiu ca is protejate, un popor de idioti, de inapoaiati.Ia sa te ia si pe tine cineva sa te infometeze sa te tina asa sa vedem ce o sa spui. Aaaaa pai sare planeta in aer, cum chinui oameni, pai asa merita unia chinuiti exact cum fac ei cu animale cu plante.Hai inteleg cultivi plante sa le consumi, ca vorba aia trebuie sa maninci ceva, dar ce ai cu arborii? E frumos iti place planteazal in curte, lasa-l sa creasaca asa cum doreste el nu cum vrei tu, cum iti place tie.