| andrei28743 a întrebat:

la o casa se poate face racordarea la utilitati dupa construire? (in stadiul la,,rosu,, ma refer).Gen faci mai intai fundatia, cladesti casa, pui acoperisul apoi sa faci, tragi curent, gaz, canalizare, apa etc.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal. La inceput poti trage canalizarea, apa. Pana la un anumit punct. Apoi ridici casa la rosu si tragi curentul. Gazele pot ramane la urma, inainte de finisajele interioare si exterioare.

| relian a răspuns:

Poti sa tragi apa,gaz,canal si dupa,adica sa le conectezi,dar de instalat sub casa,sau pe unde trec aceste instalatii,unde intra in casa ar trebuie sa le instalezi inainte sa torni fundatia,mai exact le pui cand faci cofragul pentru fundatie.
Deci odata cu fundatia se pun si aceste instalatii,sau daca nu vrei,lasi loc,ori pui ceva tevi de plastic,sau metal destul de mari in diametru,ori sapi dupa sub fundatie.

Depinde si cum este casa compartimentata.Cel mai indicat este sa faci aceste instalatii macar cat tine casa,dupa le poti prelungi,sau duce acolo unde este nevoie sa le conectezi.

Daca fundatia s-a facut,iar baile, bucataria, is compartimentate pe peretii laterali se pot trage aceste instalatii si dupa.
Dar instalatia electrica se poate face dupa fara probleme, poti sa faci multe la casa si la urma sa faci instalatia electrica.

Restu, canal si apa e bine sa le instalezi macar cat tine casa, dupa cum am spus le poti conecta mai tarziu la retea.

| Bizon95 a răspuns:

In teorie e cel mai bine sa fie incluse direct in proiectul arhitectonic, in asa fel incat sa fie cat mai putin vizibile (trase prin pereti, podea, etc.)

insa evident ca poti si dupa aia... care ar fi problema? tongue

| acerr a răspuns:

Nu prima data pui faianta, bideul si apoi faci fundatia
haha