| plasmaticus a întrebat:

Locuiesc la bloc. Si vreau ca in interiorul camerei sa fac un spatiu separat de restul, care sa fie izolat chiar si fonic. Sau intr-o anumita masura fonic, sa nu se auda orice mutare de scaun sau fasait, in cel mai rau caz.
Materialul care sa izoleze de jos pana in tavan ar trebui sa fie totusi subtire, o grosime de cativa centimetri. Preferabile cat mai putin, un cm dar nu stiu ce e pe piata.
Si ar trebui si sa se poata glisa sau deschide ca o usa o parte din acesti pereti.
Nu stiu daca cineva a inteles ce am spus aici, dar astept sugestii.
Multumesc

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate realiza o asemenea separare fonica intre incaperi, dar este destul de scump.
Se construieste un perete despartitor din rigips cu dubla fata, pe schelet metalic, Intre placile de rigips se pune polistiren de 10cm (dar minim 5cm), iar exteriorul se tapiteaza cu placa de pluta 8-10mm grosime.
Nu-ti recomand usa glisanta, mai degraba usa cu balamale, dar tot tapitata in mai multe straturi, pe ambele parti.

Asemenea izolare fonica se poate aplica pe intreaga perete precum si pe tavan si podea si vei avea o "camera surda" perfecta si pentru studio audio.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un zidar/zugrav te poate ajuta, dar din păcate nu ai voie sa faci modificari la apartament, fara acordul primăriei.

| relian a răspuns:

Am intrat intr-un aptm la cineva si avea toti peretii tapitati cu burete,nu se auzea nimic,aia faceau muzica acolo,atit aveau bureti, dar aia is ceva mai grosi decat ce spui tu si is vizibili cum ai pune un tablou pe perete, deci vezi toti buretii aia lipiti de ziduri. Daca vrei sa nu se vada nimic faci cum a spus Bula dar nu trebuie sa refaci pereti, faci doar in camera respectiva pe linga zidul existent pui profile ca si cum ai face un alt zid dar subtire d stiu si eu citiva cm, iar pe zidul tau pui pluta o lipesti eventual, apoi pe profile pui rigips si aia e.Cred ca vata minerala izoleaza fonic mai bine ca polistirenu, dar pluta aia este izolant fonic, polistirenu sau vata au o oarecare capac de izolare fonica dar mai mult termica.