| Cecilia01 a întrebat:

M-a poate ajuta cineva cu un sfat? Un calorifer de la centrală pe lemne imi borboroseste, și nu știm care este cauza pentru ca atunci când i-a dat drumul au fost aerisite toate caloriferele și nu au făcut nici un zgomot ca acum.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O singura aerisire nu este suficienta. Aerisirea se face ori de cate ori este nevoie, iar bolborosirea fix asta îți arata.

| Panamax a răspuns:

Trebuie aerisita instalatia din nou.
A fiert peste 100 de grade si a bagat iar aer.

P.S. iarta-l pe ziftode.
El inca nu a auzit de calorifer, dar se pricepe la dat sfaturi.

| ziftode a răspuns:

M-ai rupt calorifer "de la centrala pe LEMNE"
nu am auzit de asa ceva, sincer!
o centrala pe curent sau pe gaz are un termostat, care nu e posibil la centrala pe lemne pentru ca nu centrala decide cate lemne bagi si cat de tare se face focul
totusi, ORICE CENTRALA AR TREBUI SA AIBA PRESIUNE, dar, din nou, nu sunt sigur ca o centrala pe lemne are asa ceva, presiunea e cea care compenseaza pentru o aerisire, adica lasi apa sa intre in sistem ca sa acopere ce ai dat afara din sistem la aerisire, daca nu ai asa ceva, atunci ma dau batut...
HABAR NU AM!