| elena3179 a întrebat:

M-am mutat intr-un apartament nou vara aceasta. Detine o centrala Protherm 9kw - boiler separat. Suprafata casei este de 110 metri patrati. Centrala este conectata la termostatul Salus IT500. Cand o pornesc, atinge 6-7 kw pana cand apt se incalzeste, dupa care se mentine la 1-2 kw, insa NU se opreste. Functioneaza incontinuu la 1-2 kw. Este normal? Nu ar trebui sa se opreasca cand atinge temperatura setata pe termostat (pe care a si depasit-o cu 1-3 grade de altfel)? Va rog, ma poate ajuta cineva cu un raspuns? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Demidol a răspuns:

Cind eu mi-am pus centrala, cei de la firma m-au sfatuit sa nu-mi pun termostat cu wi-fi. Cica e posibil sa interfereze cu telefonul, televizorul, etc si sa se reseteze sau sa o ia razna. Daca proprietarul nu stie ce are de facut, cheama pe cineva (service) care se pricepe la centrale si termostate.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ar trebui să funcționeze intermitent. Nu e in garanție?

| elena3179 explică (pentru sierra1):

Nu, nu este in garantie.

| sierra1 a răspuns (pentru elena3179):

"apartament nou vara aceasta. Detine o centrala Protherm 9kw"

păi n-a fost in "dotarea" noii case?

| elena3179 explică (pentru elena3179):

Locuiesc cu chirie.

| Demidol a răspuns:

Ar trebui sa se opreasca la temperatura setata sau cu cel mult 0, 5 grade peste. Nu cunosc modelul. Dar ar fi bine sa iei legatura cu proprietarul si sa vezi ce se intampla: setare gresita, termostat defect, etc.
E termostat wi-fi? Daca da, tine cont de temperatura camerei in care se afla.

| elena3179 explică (pentru Demidol):

Da, este un thermostat WiFi care se regleaza prin intermediul unei aplicatii sau PC. Eu il setasem la 20 si 21.5 grade (2 termostate - unul principal, cel secundar la etajul 1 al apt) - in aplicatie imi arata 23 si 24 de grade. Centrala a functionat la 7 kwh pana a atins valorile setate pentru termostat, dupa care a continuat sa functioneze la 1 sau 2 kwh intreaga zi - fara sa se opreasca. Am inchis-o aseara pentru ca imi este teama sa nu se strice ceva...

| elena3179 explică (pentru Demidol):

Chiar nu am stiut asta. Am sunat astazi la firma responsabila pentru termostat si au spus ca este creat in asa maniera incat sa mentina centrala pornita pentru a avea o temperatura constanta si ca 1-2 kwh este in regula... Sper sa fie asa...

| Demidol a răspuns (pentru elena3179):

Cind eu mi-am pus centrala, cei de la firma m-au sfatuit sa nu-mi pun termostat cu wi-fi. Cica e posibil sa interfereze cu telefonul, televizorul, etc si sa se reseteze sau sa o ia razna. Daca proprietarul nu stie ce are de facut, cheama pe cineva (service) care se pricepe la centrale si termostate.

| Hoghiz_Dana_1944 a răspuns:

Buna, trebuie sa-mi aleg centrala pe gaz. Va rog o recomandare, casa are 90 mp? Va multumesc!