| Ironforge a întrebat:

Buna ziua!

M-am mutat la un apartament ANL si am observat ca din cauza umiditatii pe o zona de aproximativ 100 cm2 a picat varul (perete de rigips). Am curatat bine zona de varul dispus a pica si acum nu stiu ce sa fac in continuare? Daca dau cu var direct e clar ca o sa fie in acea zona o diferenta de nivel fata de intregul perete si va arata foarte rau. Intrebarea mea e cu ce ar trebui sa umplu golul lasat de varul cazut pe acel perete de rigips? sau exista o alta solutie?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce ti-a picat este glet, nu var simplu.
Este un strat subtire cu care se acopera peretele pentru indreptarea suprafetei si peste care se aplica vopseaua.
Ca sa fie grosimea la fel, se aplica intai un strat de glet, se indreapta si se vopseste cu acelasi vopsea si culoare cu care este dat si restul peretelui.
Un zugrav priceput iti rezolva problema cu usurinta.

| ALGator a răspuns:

Depinde si unde e plasat. V-aș sfătui sa lăsați sa se usuce peretele. E bine de văzut și daca mai vine umiditate.

| AnutaAna a răspuns:

Din ce spuneti eu cred ca nu doar varul a cazut ci si gletul si de acolo diferenta de nivel. In aceste conditii trebuie in primul rand sa vedeti care este sursa umiditatii si s-o indepartati. Lasati perete sa se usuce foarte bine si abia apoi interveniti. Folositi un glet permeabil la vapori de apa gen gletul meseriasului GM 20, dupa aplicare il lasati sa se usuce foarte bine dupa care slefuiti si veti obtine o suprafata foarte neteda. Aplicati apoi o vopsea lavabila tot cu permeabilitate la vapori si aici as recomanda din experienta Aeria Gold all-inclusive pentru intreaga camera.