| AndrewR a întrebat:

Buna ziua! Ma intereseaza si pe mine detalii despre cum si cu ce as putea face un pat din paleti, care ar fi pasii si de ce scule as avea nevoie? Multumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O bormasina cu acumulator si capuri ph1, ph2, un ferastrau pendular, ruleta, imaginatie si eventual cateva scanduri de 2m.
La constructia unui pat ai in vedere salteaua pe care vrei sa o folosesti, si construiesti o rama mica pentru ea (daca salteaua are 15cm inaltime, rama sa aiba doar 5cm), iar jos va sta pe paleti.
Daca paletii au scandurile apropiate, poti pune salteaua direct. Daca sunt rare, trebuie sa folosesti o placa OSB (sau PAL, MDF), drept suport pentru saltea, peste paleti.
Nu uita sa cumperi minim 50 de holsuruburi negre (se lucreaza foarte usor cu ele) si picioare de pat, ori un material cauciucat de pus pe picioarele paletilor, ca sa nu zgarii parchetul in camera in care il montezi.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://bit.ly/2XTqSKg

| danbnz a răspuns:

Cauta pe Youtube, dar in engleza daca vrei mai multe rezultate.
Sunt mii de tutoriale despre lucrul cu lemn/paleti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scule. Ciocan, fierăstrău, cuie. Și cap.