| MihaiM888 a întrebat:

Merita sa incalzesti o camera(baie) cu un covor electric sub gresie (suprafata de incalzit in afara de corpuri(cada/wc) aprox 3 mp bineinteles covorul sa fie montat pe o izolatie de polistiren extr de vreo 3 cm cel putin? Am tot vazut informatii pe internet ca o putere de 500w la 3mp ar fi suficient ca sistem unic de incalzire.

Concluzia: merita?
Cam cat ar consuma lunar doar acest sistem?(tinand cont ca au termostate de reglaj si mentinere a temperaturii).
Astept raspunsuri. Multumesc

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu, deocamdată in Romania energia electrica este mult mai scumpa decat alte dursecde inccalzire (de? exemplu gazul).

| mastadont a răspuns:

500 mp/w nu e exagerat de mult, depinde însă în mare măsură de cât timp încălzești pe zi, și mai ales de bugetul pe care îl ai lunar. Nu știu să-ți dau o estimare exactă însă se va simți puțin la factură.

| BlogdeInstalatii a răspuns:

Merita sa-l folosesti.
Dar nu ca sursa principala de incalzire. Pentru asta e bine sa ai un calorifer.
Covorul electric pentru incalzire in pardoseala aduce un confort pentru ca nu mai ai podeaua rece.
Aici poti vedea cum se monteaza: https://blogdeinstalatii.ro/covor-electric/
Ar putea sa fie bun si ca sursa unica de incalzire daca izolatia casei este buna.