| Ladiesman a întrebat:

Mi-am luat un cuptor HANSA FCGW61109 care e chiar fain, dar am urma problema cu el: cand aprind cuptorul si inchid usa, se stinge dupa cateva sec.
cu usa deschisa merge...
M-am gandit sa fie de la regulatorul de gaze care nu a fost inca reglat, (stau in bloc nou)...dar nu prea vad logica.
Oare ramane fara aer inauntru atunci cand inchid usa? Ce sa fac?
Va rog ajutati-ma!

7 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Lasa-l dupa ce-l aprinzi 2 minute cu usa deschisa, apoi daca se mai inchide, probabil este siguranta.

| Ladiesman explică (pentru express11):

Dupa exact 2 min s-a inchis si cu usa deschisa. Probabil este de la presiunea gazelor, mai exact de la regulatorul de gaze....cred ca trebuie reglate toate alea pe acolo...

| express11 a răspuns (pentru Ladiesman):

Da,s-ar putea sa ai presiunea scazuta, sau reglata pentru gpl.

| Ladiesman explică (pentru express11):

Multumesc pentru pareri. Voi reveni cu concluzia celor de la gaze care vor veni in inspectie, verificarea care sunt obligati s_o faca, + ca trebuie sa imi dea garantia la centralahappy

| express11 a răspuns (pentru Ladiesman):

Ok.bafta!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Problema ar putea fi la regulator.Trebuie reglat in functie de cum a fost setat la constructie, pe gaz sau la butelie.Ai nevoie de un meserias, daca nu ai cunostinta nu reusesti.

| Ladiesman explică (pentru Danut_Popa_1961):

Multumesc mult pentru pareri
Pana la urma a fost de la regulatorul blocului pe care l-au schimbat baietii de la gaze... aveam o presiune de 90mbar si acum cred ca e pe la 20-25...merge ok ..nu se mai stinge.