| Amza_Viorel_1962 a întrebat:

Nu îmi iese sudura cu un invertor Velt la niște plase de gard bordurat (zincat). Sudura iese neagră, se dezlipește, nu prinde. Dacă maresc amperajul la 100 se topește materialul si compromit sudura. Vă mulțumesc!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Incearca electrozi superbaz. Numai daca aparatul tau suporta acest gen de electrozi.

| Amza_Viorel_1962 explică (pentru darrio2007):

Mulțumesc! Superbaz este tipul de electrod sau marca? Eu am folosit Superarc, Rutilici toți cu seria 6318.

| darrio2007 a răspuns (pentru Amza_Viorel_1962):

Este tipul de electrod de pe vechea denumire cand am lucrat ca sudor, inainte de 89. Sudura e foarte rezistenta, putin mai pretentioasa decat cu Supertit. Merge doar cu triodină

| Daniel323 a răspuns:

Ce electrozi folosesti? Supertit, superbaz etc Incearca sa inversezi + cu - la cleste sa vezi ce se intampla.

| Amza_Viorel_1962 explică (pentru Daniel323):

Salut! Am folosit Superarc, rutilici, toți cu seria 6318, am inversat și bornele dar degeaba. Nu cred că aparatul e prea mic ca amperaj dar sunt începător.Mai incerc! Am văzut vecini care sudează cu aparate simple de 200, 300 lei si le iese!