| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua. Nu reușesc sa cresc lămâi deloc. Am cumpărat pământ pentru citrice de la Dedeman 40 de lei 10 litri. Am încercat toate metodele posibile. Am pus semințele direct in pământ, apoi am luat alte semințe, le-am decojit și le-am pus între șervețele umede și le-am închis intr-o pungă, alte semințe le-am pus intr-un pahar cu apa. Pur și simplu nici măcar codița aceea de rădăcina nu se formează. Ce as putea sa fac greșit? Semințele le-am luat din lămâi de la Khaufland și magazinul cartierului

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Du-te cumpara un lamai deja maricel si ai terminat lucrarea laughing plus de asta pomii obtinuti din seminte or sa faca lamai dupa 10-12 ani, asa ca mergi cumpara un lamai altoit deja, ai pomu destul de maricel.

| MihaelaDart a răspuns:

Trebuie sa te asiguri ca samburii [e care i-ai sustras erau dintr-o lamaie ecologica si nu una tratata chimic. Lămâiul are nevoie de mult soare, în special în perioada de germinare. Cel mai bine este să îl așezi lângă o fereastră însorită sau în grădină (doar daca ai temperaturi care nu coboara noaptea sub 10-15 grade), pentru a beneficia din plin de lumină. Dacă nu locuiești într-o zonă cu climat însorit, trebuie să folosești un sistem de iluminare pentru plante.
Acoperă ghiveciul cu o folie de plastic, pentru ca semințele să aibă căldură și umezeală. Poți folosi o folie sau o pungă de plastic, în care să faci câteva găuri.
Nu uita să așezi ghiveciul într-o zonă călduroasă și însorită. Verifică-l de mai multe ori și nu lăsa solul să se usuce complet. Nu uita că din cauza umidității și căldurii excesive, semințele pot să putrezească.
În 1-2 luni vei vedea primul lăstar de lămâi răsărind din pământ. Îndepărtează plasticul și pune lăstarul într-un loc expus la lumină.
Îngrijește-l zilnic, udă-l bine, ai grijă să aibă lumină suficientă și pune-i fertilizator organic.
Pentru inceput se pune intr-un pahar de plastic sau un ghiveci mai mic (niciodata nu se pune din prima intr-un ghiveci spatios). Se face treptat rasplantarea in ghiveci un pic mai mare cand planta deja este crescuta circa 10 cm.

| Iote a răspuns:

Cat ai asteptat? Unele seminte vegeteaza mai repede, altele mai greu. In plus, au si ele anotimpul lor de vegetare.
Eu personal am facut asa:
-pamant de flori, cel mai ieftin din magazin, din ala negru.
-seminte de lamaie aruncate in fundul paharului (la inceput, in vas mic).
-unele dupa un an, altele dupa 4-5 luni, au iesit.
-apoi le-am mutat in vas mai mare cu acelasi fel de pamant. Fara mofturi scumpe.
Atentie, lamaiul are radacina pivotanta. Deci, va trebui un vas mai mult adanc decat larg, atunci cand va creste. Am doi de 3 ani dar am mai facut multi pe care i-am dat.

| krypton1234 a răspuns:

Ba e greu frate... Ai pamant samanta apa si soare. Da nu ai clima ai ploi multe ai zapada ger in Romania. Mama natura invinge mereu.