| Gabituuuuu a întrebat:

recent mi-am bagat hidrofor si porneste des, sta aproximativ 10 secunde dupa se opreste, as vrea sa stiu daca e normal sau nu.

4 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Depinde de cati litri este. Daca este micut, e normal sa porneasca des pentru ca se consuma repede apa.

| mihai69 a răspuns:

„porneste des sta aproximativ 10 secunde dupa se opreste,"
Ca să pornească des, trebuie ca și timpul de oprire să fie unul scurt (câteva secunde sau zeci de secunde). Altfel, se cheamă doar funcționare intermitentă și ar fi normal. Dar on/off la fiecare (să zicem) 15 secunde, nu e ok. Trebuie verificată perna de aer și presostatul.

| PringAloe a răspuns:

Da-mi mai multe detalii despre hidrofor, este hidrofor cu vas de expansiune? de cati litri este, iti creste pesiunea in vas?
Uite ce am patit eu cu un hidrofor de 100 litri, incepuse sa porneasca foarte des ( pornea 3 sec se oprea 1 sec iar pronea iar se oprea) si presiunea in vasul de expansiune nu crestea, scadea la 1, 5 bari (unde trebuia sa porneasca pompa) baga presiunea pana la 2. 5bari (apoi se oprea pompa si presiunea scadea brusc la 1.5) intr-un final am constatat ca termostatul isi facea treaba insa problema era vasul de expansiune (pe valba unde bagi aer in vas nu iesea nici aer si nici apa, cand am deschis vasul de expansiune membrana interioara era plina cu 3kg de nisip, si era si putin taiata) am inlocuit membrana si hidroforul a mers cum trebuie. ce recomand eu este ca daca s-a schimbat deja membrana dintr-un vas de expansiune, a 2 a oara sa nu o mai schimbi (e nevoie sa schimbi tot vasul de expansiune) de ce? deoarece in interiorul peretilor vasului de expansiune (in cazul in care peretii au avut contact cu apa) se va forma rugina si membrana cu timpul o sa se frece de peretii vasului si o sa se taie si iar se sparge, sau efectiv o sa se lipeasca cauciucul membranei de peretii vasului si nu o sa mai mearga (experienta proprie dupa ce am schimbat pentru prima oara membrana, hidroforul a mai mers +/- 5 luni de zile si iar se blocase, cand am scos vasul de expansiune, membrana era lipita de peretii vasului, si avea si urme de taieturi. deci max o schimbare de membrana apoi schimbati tot vasul de expansiune.

| Uleidein a răspuns:

Nu, trebuie sa umbli la el si sa ii strangi cu patentul un filet, asa facea si al meu, e simplu