| BlueDark a întrebat:

Buna ziua/seara!
Vreau sa cumpar o locuinta noua, dar nu ma pot decide ce sa aleg...Trebuie luat in considerare ca in curand vom avea si un copil, tocmai acesta fiind motivul pentru care vrem o schimbare...
Prima optiune e un apartament din centrul orasului, cu 3 camere si o suprafata totala de 80 metri patrati.Pretul este 120 000 de euro. Eu cred ca merita, apartamentul e super mare si blocul arata extraordinar, situat intr-un parc rezidential.Problema este ca parcarea nu-i acoperita, ceea ce reprezinta un dezavantaj pentru noi, avand 2 masini. Totusi, e aproape de serviciu.Amplasarea este excelenta,ai la indemana orice vrei:scoli, spitale, biserici etc.

A doua optiune este o casa situata pe un teren de 380 de metri patrati.Cladirea ocupa 250 de metri patrati, avand si etaj.Partea buna e ca am avea o curte, iar eu vreau demult un catel mai mare si nu am unde sa il tin happy Copilul s-ar simti mai bine cred, cu toate ca si in preajma blocului mentionat mai devreme exista parcuri foarte frumos amenajate.
Are si un garaj suficient de mare pentru masinile noastre, plus ca incaperile sunt mai bine pozitionate...Adica per total casa are un format mai placut.Din pacate, se afla la vreo 10-15 km de oras...Cam departe, zic eu.Pretul este 220 000 de euro.

Banii nu sunt o problema.E mare diferenta, stiu, insa fiecare vine cu dezavantajele sale.

Voi ce ati alege?

Răspuns Câştigător
| Începătorul988 a răspuns:

Clar casa! Mai mult aer curat, mai mult spatiu. Cat despre locurile de joaca, poti amenaja tu unul in curte dupa placul tau. Asa nu risti sa ia boli de la alti copii, sau microbi. +la casa mai poti face un gratar, mai un chef, cand la apartament esti cam limitat

| BlueDark explică (pentru Începătorul988):

Aoleuuuu da' chiar...Grataru'!
Era sa uit.Gata,iau casa.CLAR! laughing
Multumesc ca mi-ai amintitwinking

| Începătorul988 a răspuns (pentru BlueDark):

Inainte am stat la casa, si acum o saptamana m-am mutat la apartament. Zgarieturi pe masina, nu muzica, nu dans, nu gratar. In casa poti sari cat vrea p*** ta, o dai cu capul de tavan de cate ori poate ea, o arunci din pat de 20ori pă noapte. Pe cand in apartament e pe mut totul

| BlueDark explică (pentru Începătorul988):

Avem o vecina care se plange ca dam TV-ul prea tare...Cand noi nici nu ne prea uitam. Apoi a inceput sa urle ca de ce lucrez cu bormasina noaptea.Nu eu faceam zgomotul, ci un mosneag de la scara vecina care tocmai s-a mutat cu javrele lui puricoase.
Tanti asta a facut reclamatie la asociatia de proprietari, a fost scandal mare...De ziua mea s-a cantat "La multi ani" si a 2-a zi era politia la usa.
M-am dus odata la baba si i-am spus "Fă bovină, muta-te mai repede-n cavou, ca acolo-i liniste!" laughing

| Începătorul988 a răspuns (pentru BlueDark):

Asa sunt eu cu vecinii! Duminica fac fix o saptamana, si deja m-am certat cu baba de la parter, ca de ce intru tare pe alee ca ea lasa pisica sa iasa afara. Sau ca las usa din spatele blocului deschisa si se face curent pe scara, cand de fapt eu ies mereu pe aia din fata laughing)
Sau ca ascult muzica prea tare in masina

| BlueDark explică (pentru Începătorul988):

Cred ca toti avem acea vecina -"baba de la parter" laughing

| Începătorul988 a răspuns (pentru BlueDark):

Iesisem eu ieri cu catelusa afara, si are gratii d-alea la unul din geamuri, si ma roaga sa ii scot pisica dintre geam si gratie. Nici mersi nu a zis laughing) m-a zgariat si pisica sad

| BlueDark explică (pentru Începătorul988):

Tu nu stii ca baba asta nenorocita a venit la nevasta-mea si i-a spus ca a avut impresia ca m-a vazut cu una de mana prin oras... laughing
Faza amuzanta e ca noi tocmai ne-am intors atunci din vacanta si batrana spunea ca ma vazuse in urma cu o zi-doua.Iti dai seama ca sotia cand a auzit a pufnit-o rasul...Nici n-am fost in tara macar laughing
Pe bune ca-i periculoasa bunicuta aia.

| Începătorul988 a răspuns (pentru BlueDark):

laughing) de asta aleg sa stau la casa! Imi pare rau ca m-am grabit cu achizitionarea unui apartament prin banca! Mai bine asteptam pentru o casa.

| BlueDark explică (pentru Începătorul988):

Si stii..Am stat pana acum asa sperand ca o sa moara baba aia odata! Pana la urma a ingropat ea vreo 3 vecini...

| Începătorul988 a răspuns (pentru BlueDark):

Zi ca o chemi la cafea, de ramas bun laughing) poate o pica pe scari

16 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Daca banii nu sunt o problema le luati pe amandoua, eu asa am, o casa la 15 km de oras si un apartament in centrul Constantei.

| BlueDark explică (pentru Felys):

Salut! Multumesc pentru sugestie, dar daca as face asa, n-ar avea cine sa locuiasca in amandoua.

| Felys a răspuns (pentru BlueDark):

Una o inchiriezi pana creste copilul mare si va dori sa stea in ea

| BlueDark explică (pentru Felys):

Nu stiu ce sa zic, mai bine pastrez banii si ii iau atunci o casa noua.
Adica nu vreau sa investesc mai mult momentan.

| Decebal_Marius_Maria_1986 a răspuns:

Buna ziua! Daca banii nu sunt o problema, va puteti lua apartamentul, iar pana creste copilul va puteti achizitiona terenul (intr-o zona mai convenabila) si va puteti face acolo o casa asa cum va doriti(garaj, curte si altele dupa propriile preferinte).

| BlueDark explică (pentru Decebal_Marius_Maria_1986):

Salut!
Multumesc pentru opinie!
Ar cam trebui sa gasim un loc stabil inca de pe acum, nu avem mult timp la dispozitie.