| Gabriela_Olaru_1981 a întrebat:

Sunt interesata de amenajarea unui tavan si a peretilor (partial) pentru o mansarda cu grinzi și șipci de lemn. Mansarda este deja placata cu rigips. Se mai poate face ceva pentru a finisa în acest mod sau singura varianta rămâne văruirea? Mulțumesc anticipat.

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Amorsarea si gletuirea este imperios propusa de specialisti, in zona cu rigips si apoi zugravirea. Ar fi bine de stiut daca este izolata termic zona. de asemenea trebuie facuta o izolare termica, serioasa si la acoperis. Altfel vei avea caldura mare vara si frig iarna. Mai citeste si pe net: http://www.domu.ro/cele-mai-bune-izolatii-termice-pentru-casa-ta/

1 răspuns:
| cristi202 a răspuns:

Sa inteleg ca vrei sa fie grinzile vizibile, in afara tavanului, asa cum si eu doresc sa imi fac la cabanuta mea?
Daca e asa, depinde de stadiul finisajului. Daca sunt puse placile de rigips doar, adica se vad marginile, se poate, pentru ca se stie unde e suportul de care va fi prinsa scindura si sipcile (rigipsul se prinde pe margini si pe mijloc pe profile de otel). Daca insa a fost finisat cu totul, adica acoperite marginile incit sa nu se mai vada nici o placa, e mult mai greu, pentru ca trebuie sa dibuiesti unde este profilul de metal. Doar daca finisarea a fost facuta de un meserias nepriceput mai poti sa stii, ca vezi urme dupa gletuirea ce a acoperit marginile placilor de rigips.
Daca inca se poate, te pot ajuta in acest sens.