| Cipriii00 a întrebat:

Buna ziua tpu.Am nevoie de niste raspunsuri concrete va rog.Am cumparat un hidrofor nou nout de pe eMAG totul bine si frumos l-am instalat in camera lui care este langa fantana.Lam bagat in priza si functioneaza incontinu mentionez nu se opreste deloc.Mentionez ca cel vechi s-a ars motorul nu sriu de ce.Mai mentionez ca dupa ce il scot din priza imi trage apa inapoi de pe teava.Si scade presiunea din el.Imi puteti spune ce ar putea avea va rog. Fara a avea vreun rubinet deschis.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceea care opreste reculul coloanei de apa din teava.
O asemenea instalatie trebuie intretinuta, facute revizii la intervale de 2-4 ani, iar aceste revizi trebuie facute de un meserias cunoscator (altfel poti ramane fara apa tongue ).

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Motorul functioneaza pana ce primeste curent. Pentru a-l opri in anumite conditii (atingerea plinului, oprire lanivelul apei sub sorbul pompei etc. ai nevoie de o mica automatizare, pentru care ai nevoie de un electrician de automatizari.
Ca sa nu se intoarca apa la oprirea motorului, ai nrvoie de un fel de supapa care sa lasa apa doar intr-un sens.

| Cipriii00 explică (pentru Bula):

Supapa o am de aproximativ 8 ani in fantana dar cred ca s-a blocat pe deschis si imi absoarbe apa inapoi de aceea nu isi face el presiune sa se opreasca.Adica isi face dar nu indeajuns.

| DaniTDCI a răspuns (pentru Bula):

laughing) du-te ma de aici

| Bula a răspuns (pentru Cipriii00):

Supapa nu absoarbe apa, pur si simplu e blocat deschis.
Poate fi si mizerie, trebuie scos si curatat, dupa care verificat sa nu scape apa inapoi.
Asta nu va opri inca motorul, trebuie curatate si contactele care sesizeaza nivelurile.

| Cipriii00 explică (pentru Bula):

Care supape trebuiesc curatate?

| Salontanul a răspuns (pentru Cipriii00):

Ceea care opreste reculul coloanei de apa din teava.
O asemenea instalatie trebuie intretinuta, facute revizii la intervale de 2-4 ani, iar aceste revizi trebuie facute de un meserias cunoscator (altfel poti ramane fara apa tongue ).

| MihaiNicu23 a răspuns:

Pot fi scapari de apa pe undeva sau daca ai si apa curenta cum am eu la Bucuresti, am observat ca daca las si robinetul deschis de la cei de la regia de apa din Bucuresti sa imi vina apa de la ambele, hidroforul merge incontinuu.

| Cipriii00 explică (pentru MihaiNicu23):

Mentionez ca trage apa doar din fantana. Mi s-a ars la cel vechi motorul nu stiu cauza de ce. Am cumparat unul nou si la asta nu se opreste. Cand il scot din priza ar trebui sa aiba presiune adica sa isi mentina presiunea dar el absoarbe apa inpoi si o da in fantana cred. Unii mi-au zis ca poate fi stricata supapa din fantana care a ramas pe deschis

| xerxes1 a răspuns:

Are un presostat care ar trebui sa-l opreasca cand presiunea ajunge la 3 bar.Are manometru? Ce presiune indica atunci cand functioneaza?
Ai montat un sorb cu supapa de unde trage apa?

| Cipriii00 explică (pentru xerxes1):

Mentionez ca sorbul este vechi are aproximativ 8 ani de cand este in fantana. Poate ca a ramas pe deschis? Si de aceea nu reuseste sa faca presiunea? Se ridica presiunea undeva la 1, 6 bari.Dar nu se opreste merge incontinu hidroforul este nou.

| xerxes1 a răspuns (pentru xerxes1):

Probabil de aceea s-a ars cel vechi.
A mers in continuu.

| xerxes1 a răspuns (pentru Cipriii00):

Supapa este chiar in sorb.

| DaniTDCI a răspuns:

Salut, bagi presiune in butelia de apa, aproximativ 2-3 atmosfere si gata, crede-ma ca va functiona, doar incearca, nu te lua dupa toti cu supape, reglari electronice si etc.