| curiosulalex a întrebat:

Buna ziua tpu.am o problema cu masina de spalat arctic C 800 A.am dat drumul la spalat jumatate de ora o pornit bine iar cand s-a oprit s-a oprit cu apa in ea ultimile 2 becuri aprinse si cu butonul de start pornit.am scos-o din priza pana s-a deschis. am bagat-o iar in priza si parca si-a revenit dar nu.a pornit la stoarcere si iar face figuri imi spuneti va rog de la ce face asa? dau fundoi : )!

1 răspuns:
| romaniaTEiubesc a răspuns:

Daca ti-a ramas apa in ea este posibil sa fie infundat furtunul de intrare in pompa de scurgere.motivele sunt multiple mizerie, calcar, monezi mici sau chiar si sosete pot ajunge pe sita de la intrare in pompa de evacuare a apei si atunci nu iti mai scoate apa afara. masina stie ca a ramas apa in cuva (are senzor pentru asta) si deci nu porneste urmatorul ciclu adica stoarcerea pana nu se goleste de apa. pentru depanare decupleaza masina de la priza, scoate capacul de jos, desfa capacul (dopul) de la furtunul de scurgere si vezi daca curge apa de acolo. daca nu curge arunci inclini putin masina si vezi ca furtunul ala duce la pompa si ai acolo 2 furtune prinse cu coliere. dai jos furtunele si fisa de curent scoti pompa si o verifici (se poate desface si capacul pompei). eu acolo am gasi o fisa de 50 de bani si 2 fise de 10 bani deci se poate la masina de spalat arctic. apoi montezi pompa pe masina avand grija sa nu uiti sa cuplezi si fisa de curent la pompa, legi bine furtunele cu coliere si trebuie sa mearga. daca totusi nu e problema de la pompa de scurgere a apei si masina nu mai merge pe programul ei normal mai poti incerca inca o solutie: "reveniti la setarile din fabrica" gasesti in cartea tehnica pasi si tastele pe care trebuie sa apesi pentru a reveni la setarile din fabrica. daca nu poti cauta si pe google gasesti in mod sigur cum poti face asta. mult succes!