| crzmax72 a întrebat:

Bună ziua TPU!
Am și eu o problemă la o drujbă electrică, și mai exact de astăzi nu mai învârte lanțul, dar când îl iau jos pinionul se învârte în gol, care ar fi problema?

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Agață undeva lantul pe lama. Fie din cauza lantului, fie din cauza lamei. Daca e lama, se poate observa ușor orice deformare a ei. La lanț e mai greu, trebuie verificat fiecare dintre, pe porțiunea ce culisează pe lama

Bula
| Bula a răspuns:

Scoate drujba din priza si verifica daca se poate misca lantul cu mana (chiar putin fortat).
Daca da, atunci e problema electrica sau motorul.
Daca nu, atunci e blocaj mecanic.

| EusebiuRa a răspuns:

Verifica clapa de siguranta sau cum s o fi chemand. Acel maner care tragi de el ca sa asiguri drujba pentru durata cand e pornita si nu o folosesti

| crzmax72 explică (pentru EusebiuRa):

Am verificat și nu e de la mâner.