| piticull a întrebat:

Bună ziua TPU, eu am la țară o casa care avem păsări animale etc, noi venim decât weekendul și în cursurile săptămânii sa le punem multă mâncare sa le ajungă, acum vreo câteva săptămâni în urma mi-au dispărut 4 gaini plus 2 rațe mușcate de gat. Gradina plina de fulgi și sânge.
Ratele mușcate au murit, deoarece nu mai mâncau și nici nu voiau sa bea apă.
Bun si astăzi în spatele casei am găsit o găină îngropată fără cap.
Țin sa menționez că avem gard, care separa jumate de curte. Pe lângă gard am văzut urme de vulpe sau câini probabil au reușit sa sara gardul și sa se întoarcă înapoi deoarece fulgi erau și pe partea cealaltă dar dacă era vulpe o manca din câte știu sau chiar și câine. Ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Am auzit si eu de situatii asemănătoare, printre elevii de la țară, dar ei acuzau că ar fi nevăstuica/ dihorul, care suge sângele (mai ales din zona capului) la păsări. Deci, dacă aceste animăluțe viziteaza si gospodaria ta, înseamnă că și-au făcut un obicei și nu vor pleca. Poate e vorba doar de una, însă face prăpăd cât poate...

| piticull explică (pentru cristi202):

Poate dar am menționat ca am gard și cum putea sa sara cu găinile?

| floresdemayo a răspuns (pentru piticull):

Se cațără, pot escalada aproape orice... ))
Știi cum se zice... hoții n-au nevoie de chei. tongue

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cumatra vulpe isi face de cap in ograda ta.Asa e cand nu poti sa te ocupi zilnic de ea.
Vulpea nu neaparat maninca gainile. Poate si sa omoare cateva si sa manince doar cit poate, restul raminind omorite.

| mihai69 a răspuns:

Eu tot pe o nevăstuică aș da vina. E un animal foarte sângeros...

| Raducons a răspuns:

Este o volpe, vecinii mei au patit asa in toiul verii, intr-o zi cand era timpul noros a intrat si i-a omorat 20 de gaini, imaginea era asemanatoare cu ce ai descris la tine, probabil urma sa revina ca sa ia si restul de pasari.S-au inmultit tare vulpile se vad pe camp cum umbla si sunt si accidentatate de masini, iti dai seama ca daca se vad sunt foarte multe.Cand sunt lasate nesupravegheate pasarile trebuie inchise bine intr-o cusca cu plasa, altfel slabe sanse sa scape.