| alinalinalin9898 a întrebat:

Mi-am montat o centrala termica MOTAN si la pornire imi da codul de eroare E88. Ce trebuie sa fac pentru a porni centrala?

11 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Ai in manualul de utilizare lista cu codurile de eroare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai montat-o singur, de capul tau? Daca raspunsul e afirmativ, ia si vb cu un instalator/firma autorizat/a ca sa nu pierzi naibii garantia...

| alinalinalin9898 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu un instalator autorizat de la gaz a montat.Am rezolvat problema vin baieti maine de la service sa ii faca pif pentru a nu pierde garanția!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alinalinalin9898):

Aha, perfect. Sper ca nu ai luat motanul ala cel mai ieftin. Bine, si astea mai scumpe fac nazuri uneori. Eu am un MKDens 25, aia in condensatie, dar partea buna e ca te costa putin reparatiile daca se buseste partea electronica - cum am patit eu sau altceva. Sa o stapinesti sanatos!

| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu eu nu este legal si nici moral sa iti instaleze o centrala un nea caisa care nu este autorizat, dupa aceea va aud ca v-a sarit casa in aer, dar stai ca mai darmati si la alti nevinovati structura, cand totul era atat de simplu dai un ban si primesti o treaba bine rezolvata! Inseamna ca nici nu stii faptul ca centrala trebuie sa fie revizuita la o anumita perioada de timp cat si cand ai cumparat-o de noua in scurt timp trebuie sa chemi un inginer sa o verifice ca sa iti dea aprobare ca este ok.
Daca ai cumparat-o second hand ai facut o mare greseala!
Consulta un speclialist

| Bizon95 a răspuns:

Daca ii dai unui cersetor un peste
o sa aiba ce sa manance o zi
daca il inveti sa pescuiasca
o sa aiba ce sa manance o viata
   proverb japonez
hai sa invatam incet incet sa cautam pe google:
scriem acolo: motan eroare e88
https://www.google.com/search?q=MOTAN+eroare+e88
si gasim:
http://motan.ro/......6.2018.pdf
unde (citat) gasim:

"La punerea sub tensiune a centralei pe panoul de comanda se va afisa mesajul de intampinare „- -" urmat imediat de
intrarea centralei in eroarea E88 ( ).
Acest lucru va indica necesitatea efecturarii operatiei PIF (Punere In Functie) de catre una din firmele de service autorizate
conform legislatiei in vigoare si agreate de catre noi KOBER SRL. Pentru aceasta contactati una din firmele partenere de pe
raza domiciliului dumneavoastra, indicate in lista din interiorul Certificatului de Garantie.
Atentie!
Pentru acordarea garantiei scoaterea centralei din starea de eroare E88 este permisa doar personalului autorizat si
agreat de KÖBER SRL."

cred ca ma "iubesti" acum ca pe parinti, nevasta, etc... cine te cicaleste de obicei :D

| alinalinalin9898 explică (pentru Bizon95):

Dar eu vreau o solutie sa o pot poirni acum

| Bizon95 a răspuns (pentru alinalinalin9898):

:)
daca gasesti una, si gresesti cea mai mica chichita, o sa ramai fara garantie si suport tehnic

in plus, trebuie sa gasesti pe cineva care se pricepe, pe guugle nu gasesti, decat eventual pe forumuri:
https://www.google.com/search?q=motan+operatia+de+punere+in+functiune
din cauza ca, daca firma a declarat operatia ca fiind facuta numai de oamenii lor, nu or sa puna o solutie pe internet!

| Spooran a răspuns:

Salut eu am chema firma si mi-a scos un fir mic alb care este la vedere este bagat intr-o mufa cu amndoua capete in jos si mi-a luat 300 lei Aveti grija la cine isi cunpara motan sa nu o pati ca noi.

| Spooran a răspuns:

Salut persoanele care vor sa isi cunpere cetrala motan plus 100 vin din fabrica cu un cod de eroare E88 si codu deceroare dispare daca i scoti firu acel mic alb care este bagat cu amndoua capete in jos Eu am patit-o si am dat 300lei Astai romninia fratillor.

| Sebirosso a răspuns:

Scoate-i puntea de pe senzorul exterior.