| whatevernvm a întrebat:

TPU!
Pentru cei care au sau au avut magnolie: Am o magnolie de 3 ani, este inca mica. Au inceput sa ii apara niste mugurasi. Eu stiu ca magnolia infloreste dupa 3-4-5 ani, pana acum nu mi-a inflorit si am auzit ca la magnolie apar florile inaintea frunzelor.
Intrebarea mea este, mugurasii sunt mugurii frunzelor sau incepe deja sa infloreasca?

Răspuns Câştigător
| nonameih0000 a răspuns:

Magnolia e un copac care are flori si nu are frunze. Mugurii sunt un fel de"boboci", dupa cum se poate obserza si in poza asta.
http://www.gradinamea.ro/......gnolia.jpg
Deci magnolia ta infloreste :)

| nonameih0000 a răspuns (pentru nonameih0000):

Nu au frunze daca te referi la un copac mare de magnolie. Nu stiu la ce te referi tu big grin

| whatevernvm explică (pentru nonameih0000):

Ma refer la o magnolie normala, doar ca are doar 3 ani si e mica. In fiecare an a facut frunze, insa anull asta nu stiu sigur daca mugurii sunt pentru frunze sau pentru boboci.