| ViviC a întrebat:

Buna ziua! Vreau sa achizitionez o masina de tencuit manuala si nu stiu daca un compresor de 25L micheline face fata la presiune si debitul de aer pentru acea masina. Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vezi specificatiile masinii de tencuit pe care ai vrea sa o cumperi. Eu m-am uitat la câteva, precizeaza doar presiunea de lucru (8 bari), nu si debitul de aer necesar.
Capacitatea rezervorului nu prea contează, daca fluxul de aer asigurat de compresor este sifucient de mare.

| darrio2007 a răspuns:

Masina de tencuit manuala este mistria si canciocul.
Ce vrei tu este mecanizat. Iar presiunea la care lucreaza un compresor se masoara in bari nu in litri.

| Digikey a răspuns:

In niciun caz pocnitoarea aia mica.
Minimul este de 100 litri volum rezervor.
Motor de 2, 2kw monofazic debit de la 250l/min in sus.