| Romeo75 a întrebat:

vreau sa izolez casa cu polistiren, si vremea este instabila. Intrebarea mea este daca pot lipi polistirenul azi si de exemplu maine ploua, sau peste putin timp are ceva? Vreau sa trag si masa cu plasa. Multumesc

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca partea de sus a polistirenului este sub acoperis (la bloc nu este) nu este nici o problema. Oricum, la colturi trebuie prinse placile cu holsuruburi ceea ce-i da o stabilitate mare. La blocuri se face streasina din tabla. Treaba cu plasa nu cred ca este buna. Nu stiu daca pe vremea asta (e rece) se usuca gletul in 24 ore! Cred ca trebuie 48 ore. Vara merge.

| Romeo75 explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult pentru detalii, da este la casa o sa mai vad.

| relian a răspuns:

Munca in zadar, bani irositi cu metodele din RO luate de mai stiu eu de prin Italia.Toti romanii au devenit deja meserisi peste noapte.Stii vorba aia multi vad putini cunosc? Ei se aplica de minune la romani.La bloc can Italia is multe blocuri au vazut romanii ca aia izolau pe afara cu polistiren si ceau zis gata asa se face hai sa ne izolam si noi casele la fel.E ceam mai mare timpenie ce am vazut modul asta de izolare cu polistiren si plasa, unde apoi daca atingi peretele gata sa si spart, si unde apoi vin graurii siti mamninca izolatia, fac gauri, fac cuiburi si casa ta va deveni asa un fel de cuib pentru stoluri de pasari.Mereu cu grija vai nu lovi peretele bla bla numai timpenii cum am spus. Pune si izloleaza casa la interior si fara sa ai probleme cai iarna vara etc. Unde pui ca o izolare la interior iti asigura economie la caldura hai sa fiu asa zgarcit 35% cel putin.O sa spui ca nu esti curios sa izolezi la interior.Problema e ca nu stii cum se izoleaza la interior de aia multi oameni spun ca nu-s curiosi de asa ceva.Deci izolarea la interior nu se face ca si cum izolati voi pe afara.Nici pe departe.Doar ca te costa ceva materiale, insa nu mai ai nevoie de meseriasi.Se pun profile la interior din alea metalize sau de lemn, o sa iti ia din spatiu 10 cm sa zic asa dar nu-i mare chestie si izolezi ori cu vata minerala, ori poti lipi si polistiren pe zid in interior dar peste tot, fara sa lasi spatii, si pe tavan la fel apoi poti monta profile peste care pui rigips sau USB si apoi peste rigips in fctie de ce bani ai daca vrei si izolare fonica sau nu, daca vrei sa nu spargi rigipsu daca dai cu pumnu in perete si etc.Cam asa se fac izolari la o casa si la bloc, izolarea extrioara nu-i buna nici in ciorba. Face ea ceva dar nu multe.Incearca tu sa izolezi la exterior, vine iarna si fa caldura in casa ok? Apoi pune mina pe zidurile din itrior si iti garantez ca vor fi reci. Izoleaza cum am spus eu, si iarna pune mina pe rigips si o sa ramai surprins sa simti ca e cald.Dar cum zic romanii fac ce vor, eu doar ti-am spus cum se izoleaza.

| Romeo75 explică (pentru relian):

Mutumesc mult pentru raspuns si detalii.

| katy a răspuns:

O poti izola, insa ti se va usca greu gletul... cerceteaza starea meteo pe urmatoarele zile happy

| MeraO a răspuns:

Unde or fi casele alea mancate de grauri ca eu nu le-am vazut.....si hai sa fim seriosi ca la o lucrare bine facuta nu se sparge peretele. V-ati documentat referitor la izolatia interioara? Calculele tehnice spun, ca in cazul unei izolatii interioare punctul de roua pica la interior, ceea ce poate duce la aparitia igrasiei. Daca se poate face izolarea la exterior, aceasta este cea mai indicata, dar facuta in conditii meteo bune si cu materiale de calitate. Nu cum se lucreaza acum peste tot cu polistirenul pus de blocuri si uitat acolo cu lunile. Eu personal mi-am facut lucrarea pe vreme uscata si cu intreg termosistemul de la acelasi producator, eu am ales Adeplast ca sa fiu sigur de compatibilitatea materialelor. Am citit mai sus ca nu se recomanda plasa, ba da chiar trebuie pusa plasa si de asemenea f. important polistirenul sa nu se puna pe mamaligi.