| ClaraMC a întrebat:

Buna ziua! Vreau sa ma mut in chirie in iunie, momentan nu am bani si pentru garantie si astept la finalul lunii sa am toti banii. Intrebarea mea este: se poate merge la vizionari si apoi sa discut cu proprietarul daca este de acord sa ma mut la inceputul lunii viitoare sau in general trebuie sa te muti imediat? Si, se poate sa ii spui ca te mai gandesti si sa inteleaga, ca sa mergi si vizionezi si alte locuinte? Multumesc pentru sfaturi.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nimic nu te poate opri sa incerci.

| cristi202 a răspuns:

Nu merge. Eu am reușit doar platind chiria, și promitindu-i propietarului ca ii dau peste 10 zile garanția.
Nu poți sa îl faci pe om sa aștepte, și apoi, după ce ai găsit poate ceva mai bun, îl lași cu ochii în soare. Trebuie sa ii dai ceva ca garanție măcar, ca să poată astepta pana vrei tu sa te muti.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti incerca toate cele aratate, nu este nici o problema, problema este ca trebuie sa fie de acord si proprietarul cu ce propui tu.

| Adry05 a răspuns:

Depinde de proprietar ce oferte are, dacă are pe alții care sunt dispuși să se mute imediat, probabil că-i va prefera decât să mai aștepte pentru tine, da tu mergi și încearcă

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice e posibil daca discuti cu proprietarul. Dar nu cred ca vor fi multi dispusi sa astepte 1 luna.

si nu asculta de Cristi
mananca ciuperci
90% din proprietari cer 1 luna +1 luna garantie nicidecum 3

| sierra1 a răspuns:

"se poate sa ii spui ca te mai gandesti si sa inteleaga"

sigur că se poate dar dacă vine unu' cu cu banu' jos, rămâi cu buza umflată

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ei vor sa le dai banii pe 3 luni inainte proprietarii care inchiriaza, ai acesti bani? Ca nu sunt putini plus ai de achitat facturi intretinere lumina cablu etc, de mincare nici nu se masi pune problema faci foamea daca nu ai bani ca sau scumpit toate, de ce nu stai acasa cu ai tai decat sa arunci banii pe chirie, esti din Bucuresti?