| CrisCristea a întrebat:

Buna ziua! Vreau sa pun si eu o intrebare: imi poate spune cineva daca vopselele ecologice de pe piata chiar sunt bune, asa cum spune reclama?
Pe scurt, doresc sa zugravesc (bine, nu eu) o camera si ma gandeam la o solutie mai ecologica, avand si copil. Ma intereseaza vopselele gata colorate. Am citit despre Baumit, dar ma intrebam cat de buna este Savana? Cateva sfaturi, va rog, se poate? Multumesc!

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Vopsele ecologice,pfff foloseste ce s-a folosit si pana acum,restul e reclama doar.
Vopsele gata colorate is de regula la cutii micute,iar colorantii is tot aia ce se pun si in vopseaua alba sa faci ce culoare doresti.
Cel mai bun,mergi si ia la magazin,iti coloreaza aia,banui ca au coduri de culori,au monstre,spui ce vrei si aia cumperi.

Dar vei folosi alba pentru tavan,deci necolorata,apoi la pereti eu tot alb folosesc laughing asa ca nu mai fac griji de culori.
Ca sfat in caz ca vrei sa vopsesti si dulapuri,usi,te sfatui sa folosesti vopsele in ulei.
Restu is povesti,pistol cu apa laughing am dat eu cu vopsele acrilice si is lamurit.
La tavan,pereti folosesti de asta lavabila,eu zic ia una normal, ieftina cai tot vopsea pana la urma.

Ecologic la ce anume se refera? La coloranti? Cu ce te ajuta daca ar fi ecologici asa cum zic aia in reclama? Ca te costa mai mult poate, ori daca is mai ieftin sigur is slabi calitativ, duypa un an deja se decoloreaza laughing
Asa coloranti mai si consumi, aia din mincaruri, apoi ai la haine si la alte multe lucruri care is mai aproape de corpul tau decat culoarea de pe un perete.