| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu daca este vreo lege in montarea centralelor termice, electrice langă contoarele de electricitate?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa existe minim 80cm distanta de la centrala termica pana la orice punct de innodire electrica de joasa tensiune (unde se pot produce scantei in caz de contact imperfect, ars).
In aceasta categorie intra contorul electric, tabloul de sigurante si de distributie, dozele de distributie, intrerupatoarele si prizele etc.
Cu alte cuvinte, orice aparate electrice in care firele sunt insurubate sau infasurate la contacte sunt posibile locuri de producere a unor scantei, in caz de defectiune.