Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cam cat ar costaa sa demolezi o casa si sa incepi alta de la 0?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Prima data te costa autorizatia de demolare - in functie de cladirea existenta (la primarie)
2. Demolarea efectiva si transportul molozului (in functie de numarul de muncitori * ore de munca + utilajele necesare
3. Proiectul casei noi (de la 10-25% din valoarea finala)
4. Materialele, transportul si magazionarea lor la santier.
5. Piatra de temelie poti pune gratis, dar si popa trebuie sa fie platita pentru sfintire big grin
Ca urmare, costurile pot fi de la 0- pana la cerul liber, in functie de cladirea de demolat si ce se doreste construit in loc.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Apoi o casa de aia mai mica nu foarte mare sa fie demolata, cu un singur etaj, si in loc sa fie construita o casa mare cu 2 etaje laughing) cu 2-3 camere+2 bai bucataria etc laughing fara sfintire ca eu nu sunt ortodox, nici un om foarte religios nu sunt laughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimeni nu-ti poate spune. Depinde zona, de firma pe care o inchiriezi sau de muncitorii ca ajutor, de zona, etc. Prea multe variabile.

| Pool77 a răspuns:

Demolarea habar nu am.
Insa construirea te costa enorm de mult. Undeva pe la 20. 000E,daca nu mai mult.
In primul rand, daca nu ai pamant unde sa faci trebuie sa-l cumperi, asta e o cheltuiala in plus.
Dupa aceea, sa platesti omul plus oamenii care te ajuta, daca nu faci cu o firma desigur.Asta undeva pe la 1.500-2.000E
Materialele, cu grinzi etc undeva pe la 3-4. 000E.
Si de aici vine treaba urata,sa-ti tragi gaz, lumina apa sa faci conductele sa pui centrala geamuri, usi, wc, vana frigider etc astea sunt undeva pe la 10. 000E.
Doar centrala sa ti-o instaleze cu tevi si cu toate e 2. 000E...