| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat ar fi costurile unei construcții (camere) de 5/5 si o baie (nomala) daca o faci din bca, acoperis in 2 ape,izolată cu rigips?
Adică la ce pret iesi cu fundația,instalație electrică (e tras curentul de la stalp), boltari etc...

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Costurile se pot doar aproxima, pentru ca poti alege diferite materiale, diferite grosimi, instalatia electrica poate insemna doua prize sau 20 samd. Ca un cost mediu al materialelor, ajungi undeva la 5000 de euro fara finisaje.
O precizare: rigipsul nu este o izolatie, e doar o tencuiala uscata.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un exemplu: https://www.olx.ro/......eemav.html promoted
Depinde si de meeseriasi si de zona.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Podea, uși ferestre, canalizare sau fosă septică, conectare la apă, instalații sanitare în baie, instalație de încălzire, subsol.
Proiect, muncitori. 20000 Euro.

| Freya1 a răspuns (pentru sadrian46):

Este canalizare,este apa trasa, curentul doar instalația (cablurile) trebuiesc, nu e nevoie de subsol doar de fundație si fara muncitori ca e cine sa faca gratis.
Deci doar boltari, betonul pentru fundație, lemnul si tabla pentru acoperis astea ma intereseaza.

| Furnicuta000 a răspuns:

Vreo 20000 euro
Si aici cred ca intra si mobila

| Freya1 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Ma intereseaza doar partea de fundație, boltari, acoperis.In fond e o camera in doamne iartă-mă nu o casa cu 3/4 camere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iar construiesti ca să moară tot satul de ciudă!
Eu zic ca te costa vreo 50 de milioane cimentul si balastul pentru beton, sa zicem ca iei si fierul in banii ăștia. Daca faci acasa betonul.
Inca vreo 60 de milioane poate costa BCA-ul.
Plafonul si podeaua inca vreo 35, depinde din ce le faci.
Acoperisul cred ca vreo 30 lemnul si vreo 40 tabla.
Tevile pentru instalatia sanitara si cablurile pentru cea electrica inca vreo 15.
Daca mai pui si rigips cred ca ajungi la 250.
Oricum, daca ai avea un proiect se poate calcula mai exact.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și proiectul costă.

| Freya1 a răspuns (pentru sadrian46):

500 de lei am vb.

| Bbbionut a răspuns:

Depinde cum vrei sa o faci și pe cine ei sa o facă

| Freya1 a răspuns (pentru Bbbionut):

Fără muncitori, adica e cine sa o faca gratis.
E o camera ce urmează să fie sufragerie cu bucătărie inclusa si ma intereseaza doar cat ar costa fundația, cu boltari, izolată cu rigips si acoperișul ca doua ferestre si o usa cam stiu cat sunt si restul încă nu e inclus in plan.Parchet,gresie,faianță,mobila e deja altceva ce momentan nu ma intereseaza.