| George18011993 a întrebat:

Cam cat consuma un calorfier electric daca il pun seara pana dimineața, cat imi vine la lumina oare factura?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Lumina nu-ti vine nicicum. Iti vine consumul de curent functie de puterea caloriferului si a celorlalti consumatori. Adica daca el are 2800 Wh asta inseamna, la maxim, 2, 8 Kwh, aia inseamna (sa zicem) 60 bani pe Kwh inmultit cu 2, 8 aproximativ 1, 5 lei/ora. Inmultesti cu numarul de ore si gata. Daca, insa, il folosesti la putere mica ai (sa zicem) un consum de 1, 5 Kwh si il folosesti 10 ore inseamna 15 Kwh=9 lei. Mai este o necunoscuta: daca ai un calorifer care se opreste la o anumita temperatura (cu senzor) consumul va fi si mai mic. La asta se mai aduga consumul altor obiecte electrice si electronice si faci totalul. Noi nu te putem ajuta pentru ca nu stim ce ai tu acasa.

| George18011993 explică (pentru Salontanul):

Are si termostat calorfierul

| Salontanul a răspuns (pentru George18011993):

Pai asta spun si eu! Daca are termostat (senzor de temperatura) una este cand il pui la 1000 Wh si alta cand il pui la 2.000. Calculeaza!