| Mariushgv a întrebat:

Cam cât mă costă să îmi deschid o plantație de căpșuni pe un hectar?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Hectarul e al tău?
la ce distanță e de casa ta?
cine lucrează?
te pricepi?
și ar mai fi zeci de intrebări pentru că n-ai spus nimic in afară de căpșuni și hectar

| PainTech a răspuns:

Hai sa calculam.

Un stalon costa undeva la 0.5 lei -> 2 lei, in functie de soi, cel putin pe OLX. La o cantitate mai mare o sa te duca probabil mai ieftin.
Distanta optima intre plante : 20 cm pe rand, 75 de cm intre randuri, conform gradinamax.ro

Asta inseamna ca fiecare planta ocupa in medie aproximativ 20x75 = 1500 cm patrati = 15 dm2. Exceptie fac cele de la margini care pot ocupa mai putin.

Deci 1 hectar = 10000 dm2

Asta inseamna aproximativ 670 de plante.
Deci intre 345 de lei si 1340 de lei pe plante, in functie de soiul ales si calitatile tale de negociator.

Acum un ha de teren agricol in Romania costa in medie 5130 de euro, conform agrointel. Deci 24 800 de lei pe un hectar de teren. Tine cont ca in unele zone e mai scump, in altele mai ieftin.

Apoi vine costul afanarii pamantului pentru pregatirea plantarii, al irigarii si al tratamentelor chimice si a lucratorului pe care il pui sa planteze.

Dupa cum vezi sunt multe variabile, precum distanta pe care o vrei intre plante, locul unde vrei sa faci plantatia, substantele si apa pe care vrei sa le folosesti (daca e nevoie), precum si muncitorul care afaneaza si planteaza capsune.

| regis a răspuns (pentru PainTech):

Cum sa pui 670 de plante pe un hectar?!? Nu am urmarit calculul, dar e evident gresit. 670 de plante ajung intr-un coltisor de gradina, pe un hectar sunt necesare cateva zeci de mii de fire.

| PainTech a răspuns (pentru regis):

25 de cm intre plante pe rând
75 de cm între rânduri.

Poți face tu calculul daca consideri că am greșit.

| regis a răspuns (pentru PainTech):

Daca ti se pare ca ai calculat bine, ai 10.000 mp, si tu zici 670 de plante, deci o planta la fiecare 15 metri patrati. Cred ca e mai mult decat evident ca ai gresit.
Numarul de plante depinde si de forma terenului, dar sa luam un patrat de 100/100 m. Asa ai avea 134 de randuri a cate 400 de fire pe fiecare rand, adica 53.600 plante.

| PainTech a răspuns (pentru PainTech):

1000000 dm² împărțit la 15 dm²= 66 666 plante in medie, fara margini. Deci mai puțin de 66 de mii de plante. Greșeala mea.

Greșeala mea.

Nu ști ce forma are terenul, ști doar că are un hectar și cât trebuie să lași între plante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Ciresele costa 40 lei/kg; 2. De ce nu te mai faci patron de pizzerie?

| morfeo a răspuns:

Destul