| livia_neculae a întrebat:

Cand am bagat aseara stecherul de la prelungitor in priza, a facut o mica flama. N-am mai bagat nimic in priza respectiva, dar exista vreun pericol sa faca scurt-circuit?

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Asta se intampla frecvent si la mine acasa.deoarece prizele nu au impamantare fac o mica flama. exista acest risc, dar este posibil ca si aparatul pe care il bagi in priza sa se arda.

9 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Dar ce era la capatul celalalt al firului? Asta ca sa-ti pot da o explicatie mai clara.

| viorel2c a răspuns:

Flama face daca la capatul celalalt al stecherului exista un consumator puternic(gen fier de calcat, calorifer electric, etc.). Probleme pot aparea daca pe parcurs se incalzeste priza si stecherul asta insemnand contact slab.In rest nu ar trebui sa-ti faci griji

| mihalitza a răspuns:

"Flama" sau scinteia se produce la un contact slabit, de regula, acea mica flama o fac toate stecherele care au un "consumator" in capat, deci e bine sa le bagi in priza cu aparatele inchise(oprite) sau prelungitorul inainte de a cupla ceva la el. Poti sa folosesti prelungitorul fara frica: daca era defect iti facea scurt circuit aseara in loc de flama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba priza si pune una de ceramica care si daca se incalzeste nu ia foc si se topeste doar plasticu.Cat de prelungitor depinde unde este produs si amperajul si voltajul la care rezista...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai folosi priza! pericol - moarte, ai grija!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsuri dupa ureche date de majoritatea... Cand ai conectat acel consumator, din cauza caracterului sau inductiv, tensiunea a avut un salt brusc. asa se intampla de obicei si sansele ca tu sa nu ai flama aia erau destul de mici, adica trebuia sa numeresti exact unul din cele 100 de momente dintr-o secunda in care tensiunea din priza are valoarea 0 volti.

| gemina42 a răspuns:

Da, sa stii ca exista pericolul sa faca scurt - circuit. Chiar eu am trecut prin asa ceva acum o luna si am chemat un electrician care mi-a schimbat priza si mi-a recomandat sa schimb si prelungitorul intrucat consumul de energie fiind prea mare, prelungitorul avand firele prea subtiri nu poate transmite energia si face flama.Ai grija, sa chemi un electrcian.

| adrian88 a răspuns:

Este corect sa bagi un consumator in priza cu consumatorul respectiv oprit pentru ca exista pericolul sa se arda sau sa faca scurt si sa ramai fara curent in toate prizele din casa.

| radu_parlog a răspuns:

Cheama un electrician. happy