| hapy a întrebat:

Cand se altoieste lamaiul si care este metoda cea mai buna?

Răspuns Câştigător
| bogdand a răspuns:

Http://pumosu.sunphoto.ro/lamai_altoit_in_despicatura
Perioada optima de altoire pentru citrice este mai-septembrie. Planta trebuie, obligatoriu, sa aiba tulpina la baza pe o portiune de 10-15 cm de grosimea cel putin a unui creion si sa fie sanatoasa.

2 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

La grosimea unui creion este momentul in care se altoiesc lamaii, ai nevoie de un lamai altoit ( poate cunosti pe cineva care are ) ca sa iei un mugure si cu ajutorul lui sa-l altoiesti pe al tau. Daca vei gasi lamaiul altoit imposibil sa nu gasesti pe internet si tehnica de altoire ( cum despici coaja tulpinei lamaiului tau si cum pui si legi mugurasul nou ), ca nu-i o filozofie, cu putina rabdare si indemanare il altoiesti ( eu l-am altoit pe al meu acum 6 ani si am lamai in fiecare an desi pamantul nu l-am schimbat deloc si nici fertilizator nu i-am pus, important e sa aiba lumina destula; am lasat uneori lamaile sa se coaca mult, pana au cazut singure si spre surprinderea mea se desfaceau de coaja ca si portocala si erau mancabile, adica nu erau asa acre cum suntem obisnuiti sa credem despre lamai )

| Dumitru_Astefanoaei_1957 a răspuns:

Cand are grosimea cat un creion prin metoda altoirea in z.