| ciordel a întrebat:

Cand se plantează puieții de mere golden și cei de gutui?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La sfarsitul lui octombrie - noiembrie si/sau martie-inceput aprilie, cand nu (mai) sunt ingheturi la sol, dar inca nu muguresc arborii de tipul puietilor

| relian a răspuns:

Cati ai de gand sa platezi? Daca pui ceva acolo pentru tine in curtea ta, plateaza primavara, sau daca inca nu esti hotarat exact unde sai pui, poti folosi galeti sau ceva de genul ala si platezi in galeti de plastic, asa poti avea grija de ei mai bine si vei stii sigur ca o sa ai ceva bun, atunci cand ii vei plata. Poti sai tii si 2 ani asa apoi tot la fel primavara ii platezi, ceara si mai tarziu, poti sai platezi si vara ca nu-i problema.Singura problema este ca iarna trebuie sai tii undeva intr-o magazie si sa pui ceva paie, sau paturi, textile pe ei la baza pe acele ghivece sau containere in ce ii pui.
Daca ai deja locu stiut ii plantezi acolo dar primavara.Toti pomii se plateaza cam in acelasi timp.
Poti planta si toamna, dar depinde de zona, si ce temp sunt iarna. Daca vin ceva geruri din alea suparate o parte din ei pot degera chiar daca ei is fixeaza cat de cat radacinile in sol, is slabi.Pt o prindere mai buna e de preferat platarea de primavara.
Daca vrei sa sfli luna cand se plateaza, o sa stii la momentu potrivit, aia care vand pomii stiu eu cand se planteaza, deci atunci or sa iasa pe piata.Cand o sa vezi la piata sau la magazin pomi la vanzare,inseamna ca atunci poti sai plantezi.
Trebuie doar numa sa te gandesti putin,nu trebuie neaparat sa fii de meserie.
Vad vrei sa pui gutui,buna alegere,gutuile au cautare si chiar daca nu pui sa vinzi sunt bune,faci compot, si alte chestii, tin destul de bine la pastrare, plus de asta nu muncesti mai deloc la gutui. Vorbesc in sensul ca nu trebuie sai tai, nu trebuie sai stropesti prea mult, comparativ cu meri si perii.La gutui ai insa o boala cam naspa, depinde de an poate ataca uneori puternic, alteori deloc. Vorbesc de focu bacterian, gutuiul fiind cel mai sensibil pom la atacul acestei bacterii. Daca mai ma gaesti pe aici si o sa platezi gutui iti pot explica sau putem face ceva experimente impreuna.Adica eu teoretic, tu aplici ce eu iti spun si vedem rezultatele.Bine asta daca esti interesat.Pana una alta in martie vezi si tu daca apar aia cu pomi la vanzare, sf lu martie sau depinde de zona unde esti.Bafta oricum

| mararusu a răspuns:

Toamna, amăndouă. Puieții de mere goden se planteaza la început de toamna, iar cu de gutui se plnteaza pe la mijlocul toamnei. Toamna ei prind radacina, iar pe timp de iarna sunt protejate radacinile de zapada