| alex2009 a întrebat:

Cand si cum se planteaza un brad? Ceva explicatii sau cateva site-uri. Multumesc

Răspuns Câştigător
| colin a răspuns:

Incepind cu luna martie-aprilie sfirsit si din a doua jumatate a lunii sept-oct sfirsit.Groapa trebuie sa fie de 50x50 adinca de 45-60cm.Partea de jos (fundul gropii) va fi putin mai larg decit partea de sus. Pe fundul gropii se pune o lopata de pietris si 1-2pierte cit un ou la radacina. Se pune bradul, se acopera radacinile cu pamint pina la jumatatea gropii, se calca bine de jurimprejur si se pune o galeata cu apa. Cind apa s-a tras in pamint se acopera cu pamint, pina APROAPE sus, se calca din nou, lasind locul ca o farfurie necesar in primele luni pentru udat (o data pe saptamana)

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

De preferinta primavara

| MikyMi a răspuns:

Inainte de a face trecerea de la cald la rece, bradul ar trebui sa fie tinut cateva zile intr-o incapere mai racoroasa, tocmai ca acesta sa se poata adapta cat mai bine. O trecere brusca la temperaturi foarte scazute l-ar putea afecta serios. Pivnita, podul, casa scarilor sau garajul sunt spatii ideale. Cu cat este tinut bradul mai putin la temperaturi ridicate, cu atat este mai bine. Altfel, este posibil ca pomul sa perceapa caldura ca pe o primavara care a venit mai devreme si sa inceapa sa inmugureasca. Mugurii vor ingheta imediat cum ajung la temperaturile reci ale iernii.

Imediat dupa ce a trecut perioada geroasa, puteti planta bradul fara probleme in pamantul din gradina. Daca doriti puteti pastra pomul de Craciun inca un an in ghiveci, astfel il puteti impodobi si sarbatorile viitoare.

| tim a răspuns:

In aprilie-mai de preferinta cu radacina in pamant, sau ghiveci cu pamant.