| Adelina_cismas a întrebat:

Cand un dovleac incepe sa se coaca, isi schimba culoarea intr-un portocaliu. Dupa ce si-a schimbat culoarea, este posibilsa mai creasca in dimensiuni? Sau a ajuns la maturitate?

1 răspuns:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dovlecii copți sunt de diferite culori nu numai portocalii. Ei ajung la coacere foarte târziu in toamna, uneori după ce cade bruma. Insa după ce se coc nu mai cresc in volum chiar daca inca sunt lăsați pe camp si planta este inca verde.