| Dragosm19 a întrebat:

Care blocuri sunt mai rezistente la cutremur si argumente?
Cele de caramida
Monolit
Turnate direct la fata locului
Placi prefabricate

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu care e diferenta intre monolit si turnate la fata locului, dar evident acestea sunt cele mai rezistente, datorita structurii mult mai rigide.
Niciodata o structura formata din bucati mai mici (caramida) sau mai mari (prefabricate) "lipite" intre intre ele nu va putea avea rezistenta unei structuri similare continue.
Totusi, cele mai rezistente raman cele pe structura metalica, de aceea nu vei vedea zgârie-nori din cărămidă.

| gabicoo a răspuns:

Cele proiectate antiseismic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele din cărămidă nu prea au moarte și da, sa fie construite antiseismic.

| Mivelyn a răspuns:

Cele mai rezistente blocuri sunt cele facute de raposatul Ceausescu