| Rafatabian a întrebat:

Care e diferenta intre un motor in 2 timpi si unul in 4? Sunt 2 motocoase pe net de vanzare, cea in 2 t, e 800 lei, cea in 4t e 1100lei, de ce diferenta asta asa mare considerand ca au aceeasi putere si sunt acelasi model?

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Stiam ca la motocositoare e mai fiabil motorul in 4 timpi, ungerea facandu-se din baia de ulei. (exista si exceptii de motoare in 4 timpi cu ungere din amestec in benzina, dar sunt mai rare).

La cele in doi timpi, o cantitate relativ mica de ulei se amesteca direct in benzina.

Pe de alta parte, am auzit vreo 2 persoane sustinand contrariul, pe principiul : motorul in 2 timpi are constructie mai simpla, ai mai putine piese in miscare, deci mai putine elemente care sa se poata defecta sau uza.
Insa polueaza mai tare, in sensul ca produc fum si consuma mai mult combustibil.

| Rafatabian explică (pentru NLS):

Multumesc pentru raspuns