| alex495 a întrebat:

Care e din Adjud sau Marasesti jud Vrancea? Am venit ieri dinspre adjud spre mausoleu si pe dreapta ( e borna ca mai sunt 2 km pana la marasesti parca) si pe deal asa e un teren cu livada cu pomi fructiferi pe jumatatea de sus iar jos sunt niste copacei care ies dintr un fel de celofan opac. Acum cateva sapt culegea u fructe dupa acei copacei deci nu sunt copacii tineri pentru ca sunt au 30-40 cm inaltime si din iei iesea u 2 ramurele, aveau forma de litera Y toti copaceii aceia, aveau frunze mici si multe pe ei, inclusiv pe acel asa-zis trunchi.
As vrea sa stiu ce copac/planta e acel asa zis pom necunoscut de mine

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Inteleg ca 40 cm. avea trunchiul, fara ramuri. Este o planta foarte exotica si bizara, numita Mar, Malus Domestica. Asa arata o plantatie moderna, plante mici, legate de un stativ cu hartie de matase.

| alex495 explică (pentru minrest):

De fapt am aflat. Era plantatie de zmeura parca. Ms oricum. Si imi cer scuze pentru greselile din intrebare, uitasem de intrebarea asta. Pana la urma m-am oprit cu masina langa teren si am intrebat oamenii dupa plantatie ce au acolo