| xiusa2003 a întrebat:

Care este cea mai buna rasa de caini

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Parerile unuia sau altuia pot fi subiective. Cel mai indicat este sa-ti alegi singur/a in functie de criteriile tale de selectie. Ai aici toate rasele de caini cu descrierea personalitatii lor, a ingrijirii, dresajului etc. : http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/

| MultiDarkAndy a răspuns (pentru alessia5158):

Depinde de cum il ingrijesti,cat spatiu ii oferi,cat timp ai pentru el si parerea mea este ca nu exista caine foarte bun, deoarece cainele este ca un prieten si sti cum se spune, este ce mai bun prieten al omului

| DarkusXD a răspuns (pentru alessia5158):

Nu are canis

17 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna dimihappy cea mai buna rasa de caine, e a ceia care iti place, doar nu l iei pentrulupte, doar asa se expica dorinta ta.eu am un lup si o pechineza.imi sunt dragi, si nu ia-si schimba cu nicio rasa...

| fulgerul a răspuns (pentru caramela):

Bravo! Am si eu tot asa dar invers, lupoaica si pechinez.SUNT SUPER MULTUMIT!

| cristi202 a răspuns:

La ciini se poate raspunde ca in cazul calculatoarelor: depinde de ce ai nevoie.

| blondutzata a răspuns:

Chaw-chaw uita-te

| Skylerx a răspuns:

Nu stiu care e 'cea' mai buna, dar am acasa un ciobanesc german (caine lup) si imi merge foarte bine cu el. Cand latra el trezeste toata casa laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de gusturi si de spatiul pe care il poti aloca animalului. Prefer ciobanescul german inaintea tuturor. happy

| kenNNzorFTW a răspuns:

Rotriever Golden s-au husky siberian

| Termopile a răspuns:

Bună pentru ce? Pază, protecție, vânătoare sau companie? Dă-mi un criteriu! Un ogar e mai bun ca un Doberman la vânătoare dar la pază e mai bun doberman!

| ilie98 a răspuns:

Pitbull

| AndraCB a răspuns:

Depinde ce vrei de la el. Sa fie util(ex. ciobanesc german, terra nova), sa fie frumos(bichon, golden retriever, pudel, collie rouge), sa faca trucuri(border collie, pudel), sa fie bun vanator(rase de vanatoare). Husky(mentionat mai sus) nu este cea mai buna rasa de caini, ori mai bine zis nu se potriveste oricui pentru ca ei sunt "aparte". Eu cresc husky de multi ani, am 6 si crede-ma ca unii cunoscuti ma intreaba "dar de ce face cainele tau nu stiu ce?" sau "tu il lasi sa faca y lucru?". Sunt o rasa nemodificata, nefacuta, au instinctele lor primare si sunt caini cu o vointa si o incapatanare foarte mare. Asa cum accepti toanele mamei, ale prietenului, ale celei mai bune prietene, asa e si cu el. Oricat l-ai dresa, daca el vrea sa faca anumite lucruri, le va face. Daca nu considera el necesar sa iti raspunda la o comanda sau nu e "in a good moon", nu o va face. In schimb da, sunt caini buni, deosebiti, frumosi si utili... daca mergi iarna cu sania. Cand sunt mai multi devin si buni aparatori.
Un caine "bun" este terra nova (dar asta este parerea mea). Eu imi voi cumpara unul de la un crescator ce va avea pui in primavara; am rascolit printre toate rasele cunoscute pentru a-l gasi pe cel care indeplineste criteriile mele. Este un caine salvamar iar eu o slaba inotatoare, este un caine grijuliu cu copiii, chiar si cu cei foarte mici, deci nu-mi fac griji pentru viitor, este un caine caraus(bagajul poate fi chiar greu, el nu are probleme) si trage si trasurica. Este un caine maaaaare si flocos, ceea ce imi place. Este foarte inteligent si ascultator si nu este agitat si plin de energie (cum sunt Husky...pe care trebuie sa-i alerg toata ziua, iar cand eu intru in casa si cad franta pe pat, ei sunt la usa asteptand sa iasa iar. Si chiar daca sunt 6, uneori am impresia ca vad 100). Din punctul meu de vedere, el este un caine bun si de aceea il vreau si m-am pregatit foarte bine(tinand cont de faptul ca are nevoie de ingrijiri speciale in timpul cresterii, este maaare si balos).
Tu daca vrei sa-ti iei un catel, gandeste-te la cum iti doresti sa fie. Incepe cu talia - mic/mediu/mare. Apoi aspectul blanii si al lui in general. Apoi personalitatea... daca vrei sa fie plin de energie sau din contra lenes, daca vrei sa fie galagios sau sa nu prea latre, daca vrei sa fie mai independent de fel, sau foarte dependent de tine... In final sigur vei ajunge la cea mai buna decizie.

| valitza a răspuns:

Parerea mea este ca si un maidanez este o rasa buna.

| v123 a răspuns:

Eu cred ca este Jack Russel Terrier sau Boston Terrier. Ambele rase de caini sunt de statura mica, si sunt foarte jucausi.

| cristiRIKIMARU a răspuns:

Eu zic dobermanul este bun la vanatoare la bataie e dragut este rapid s imulte altele esti fantastic as recomanda mult dpbermanul dragut puternic rapid vanatoresc

| cristiRIKIMARU a răspuns:

Daca ti-ar placea sa fie mic sau mare puternic sau slab frumos sau urat muschiulos sau slab tu alegi nu depinde de noi sati zicem tu trebuie sa alegi cu inima doar sa nu il lovesti sa il mintesti doar sa nu uiti cainele orice rasa ar fi este o responsabilitate mare nu il poti cumpara si apoi sa zici ca vrei altul daca il cumperi va trebui sa hranesti pe cat de mare e eu am un doberman cand era mic ai dadeam un pumn de pedigri dar acum cred ca o punga intreaga trebuie sa ai dai de cel putin trei ori pe zi al meu are 3 luni i-am cumparat zgarda lesa ham ai platesc deparazitare hrana adica pedigree vaccinul anti purici pasaportul pasaportul i l-am platit cand l-am cumparat cusca am platito si dupa cum il ingrijesc este mare frumos puternic si sa nu uiti un caine este o responsabilitate mare.

| Niina a răspuns:

Cea mai buna rasa de caini este yorkshire terrier.