Întrebare recomandată | Adrianadiafg a întrebat:

Care este centrala cea mai economică, cea pe gaz, lemne sau curent electric? Doar din punct de vedere al costului încălzirii.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Strict din punctul de vedere al costului, probabil o centrala pe lemne e mai economică. Lucrurile se schimba daca pe lângă costul efectiv lemnelor punem si tăiatul, crăpatul si stivuitul lor. Si sa nu uitam de făcut focul, scoasa cenusa, curățat cazanul, curățat hornul.
Chiar si fara aceste costuri, la o casa bine izolata si o instalație inteligent concepută, gazul poate fi ceva mai ieftin.
Curentul electric, cel puțin deocamdată, rămâne cea mai scumpa alternativa.

3 răspunsuri:
| marinaru777 a răspuns:

Gaz clar.

Răspuns utilizator avertizat
| geani71 a răspuns:

Daca exista gaz mergeti pe centrala termica cu gaz pentru ca este mult mai comod. Posibil ca incalzirea cu lemne, asta daca ne referim strict la lemn, sa fie ceva mai ieftina, dar sa nu uitam faptul ca trebuie cumparat, depozitat, centrala trebuie alimentata, etc Daca va ganditi totusi la centrala pe lemne, atunci luati una cu gazeificare pentru ca veti alimenta mai rar, lemnul se arde aproape complet deci se realizeaza economie la combustibil si nici cenusa nu este multa. Eu am centrala Viesman pe gaz, sunt foarte multumit de consum.