| hloppp a întrebat:

Care este diferenta dintre o garsoniera si un apartament?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca vorbim de apartament cu doua sau mai multe camere, diferenta e evidenta.
Daca vorbim de apartament cu o camera, aici e ceva mai stearsa granita dintre cele doua. Se spune de obicei garsoniera unei locuinte formate dintr-o singura camera, fara bucatarie sau cu o bucatarie foarte mica, in care se intra direct din camera. De asemenea, poate avea baie proprie, adesea doar cu WC, chiuveta si un sifon de pardoseala pentru dus, dar uneori cu baie doar la capatul holului.
Apartamentul cu o camera are de obicei o suprafata mai generoasa, o bucatarie de dimensiuni normale, cu intrare separata, din hol, cu baie obisnuita, dotata cu cada, avand practic aceleasi utilitati si aceeasi amplasare ca si un apartament cu doua camere, doar ca lipseste dormitorul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Garsoniera este in general un apartament cu o singura camera

| neutrino a răspuns:

Eliminand peretii din interior, dintr-un apartament poti face o garsoniera mare, invers nu!

| horia2012 a răspuns:

Suprafata si compartimentarea in interior.

| SimonaCristina a răspuns:

Apartamentul are si dormitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suprafata si numar de camere.O seara buna.

| Anndreyy a răspuns:

Garsoniera e mica / apartamentul e mare

| qTenshi a răspuns:

Garsoniera are :Baie, 1 camera, bucatarie si un hol mai micut. Un apartament are :Baie, 2 sau mai multe camere, un hol mai mare sau mai mic si o bucatarie. Sper ca te-am ajutat puppy dog eyes

| AllyNa122 a răspuns:

Pai apartamentul cu o camera: este mult mai spațios, are o camera, bucătărie separata, baie și eventual un hol mic, deci implicit e mai scump decât garsoniera.
Garsoniera are o camera mare, baie proprie ( doar dus) și o bucătărie mica.