| OctavianDanielMaria a întrebat:

Care imi spune si mie formula de transformare a intensitatii si tensiunii in curent de consum? Ca am luat ca exemplu un invertor de sudura cu 160 amperi si 230 volti. Mie nu mi-a dat 6.5 kw cum scrie acolo ca are consumul acel invertor.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

P = U*I. Da la priza trage I=P/U = 6, 5KW/230V = 28A.
https://youtu.be/XP2BpwkMxZA?t=152
Daca in timpul lucrului curentul e 160A/30V, puterea disipata in arcul electric = 160A*30V =4, 8KW
randamentul = puterea la iesire/puterea la intrare = 4.8/6,5 = 0, 73 = 73%
Tensiunea in gol e in jur de 70V la iesire.
https://youtu.be/cQapc16Our4?t=158

| sierra1 a răspuns (pentru halogen001):

Intrebarea e ce a ințeles sudorul?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cei 160 amper nu SUNT la 230V ci mai jos! de aia!

| mihai69 a răspuns:

Ce înțelegi tu prin "curent de consum"?!? Eu unul nu am învățat despre o astfel de mărime electrică.
Dacă acel invertor despre care spui are un consum de 6, 5 kW la 220 V, atunci ar trebui să intre în el un curent de vreo 30 A.
Faptul că în altă parte se spune că livrează un curent de sudură de 160 A este perfect adevărat în condițiile în care acesta este la o tensiune mai mică decât cea de alimentare.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aia se cheamă exact așa: energie electrică și se măsoară în kWh.
Deci înmulțești puterea cu timpul cât consumi.

| esanatos a răspuns:

Legea lui Ohm sau legea conducției electrice, stabilește legăturile între:
- intensitatea curentului electric (I) dintr-un circuit electric,
- voltaj (V) sau tensiunea electrică (U) aplicată și
- rezistența electrică (R) din circuit.

https://www.qtransform.com/......ntului.php