| YuliaNNN a întrebat:

Care specie de pin nu are nevoie de perioada de frig pentru a incolti samanta la el?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Serghei1722 a răspuns:

Pentru a încolți pinul are nevoie de pământ umed și răcoare. Nu am auzit de nicio specie care sa încolțească la cald

| YuliaNNN explică (pentru Serghei1722):

Am o samanta la care nu stiu soiu, am pus-o in pamant acu 2 saptamani si a iesit.

| Serghei1722 a răspuns (pentru YuliaNNN):

Serios? nu știam.

| relian a răspuns (pentru YuliaNNN):

Daca nu stii ce specie este,aia nu inseamna ca samanta aia na stata in conditiile care ar faceo sa incolteasca.
Dar ca idee da sunt pini care cresc in zone calde,adica cu temp peste zero.
In RO cresc ceva specii de pin dar nu au valoare nici decorativa si nici economica cum este zambru,sau jneapan.
Prin parcuri intilnesti de regula pinul negru,pinu strob,cam astia is cei mai raspanditi prin parcurile din RO.
Pinu negru sincer este cam urat, creste greu, stramb laughing nu stiu mie personal nu-mi place.
Care is asa mai frumosi este pini strob si pinu de Himalaia,
Dar dintre toti pinii cei mai frumosi si mai buni is pinii americanii, dintre ei pinu galben, asa il numesc oamenii, de fapt is mai multe specii vreo 3-4 nu mai stiu,dar popular oamenii ii numesc Yelow Pine,aia da pini frumosi cresc rapid si foarte inalti,sunt folositi ca arbori ornamentali,dar principala folosire este economica pentru cherestea.
Cresc in California,Texas,Florida si in sus pe coasta de este pana in Virginia.
Daca nu ai ce face si vrei,poti incerca sa plantezi ceva pini,asta daca ai un teren dar din astia americani,gasesti seminte pe net.
Asa ca idee pinu nu are daunatori,este de fapt repelent pentru insecte,asa cum romanii folosesc levantica pentru a alunga moliile din haine, in america se folosesc rondele de pin puse in dulapuri tot cu acest, scop, sau unia pun lemn de pin maruntit in jurul solariilor sa alunge insectele.
In dulapuri se mai folosesc si conuri de pin, tot la fel pentru a alunga insectele.
Acum tu intrebi ce specii nau nevoie de frig pentru a incolti, dar ce frig.cum am, spus in texas nu-i frig, nici in Florida, nu este iarna, asa temperaturi in periaoada de iarna sunt ceva zile cu temp scauzte dar nu sub zero.