Întrebare recomandată | CameliaCamyBlondina a întrebat:

Care sunt actele necesare pentru un bransament la reteaua de apa a unui teren pe care nu exista constructii? Este necesara o autorizatie de constructie pentru racordarea la apa?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu este nevoie de autorizație. Ai nevoie de un document care atesta proprietatea (contract, extras CF) si de buletin.

| CameliaCamyBlondina explică (pentru regis):

Multumesc.Am o problema cu seful de la Apa-Canal din localitatea Avrig de langa Sibiu, imi conditioneaza bransarea de o autorizatie de constructie.Nicaieri in tara nu am mai intalnit aceasta situatie si nu stiu cum pot proceda.

| regis a răspuns (pentru CameliaCamyBlondina):

Nu vad alta soluție decât sa depui o solicitare scrisa, la care sa anexezi documentele pe care le consideri relevante, fortandu-i astfel sa te refuze in scris. Apoi in baza acestui refuz te poți adresa ANPC sau instanței.
Cel mai simplu insa ar fi sa îți forezi o fântână.

| alessia5158 a răspuns:

Doar unde este cazul se va cere o autorizatie de construire! Du-te la compania de apa din judetul de domiciliu pentru a afla lista avizelor si a documentatiei tehnice necesare( sau cauta pe website-ul companiei).

| Kogaion a răspuns:

Din cate stiu eu nu, nu iti trebuie o constructie ca sa racordezi la apa un teren. Pentru acte, trebuie sa te duci la Primarie cu actele terenului si sa le spui ca vrei sa-l racordezi la apa.