| adrian.s a întrebat:

Care sunt cele mai bune materiale folosite pentru fundatii?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Piatra de rau combinata cu betonul armat.Pa cuvant.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de marimile cladirii.
Pentru case de un singur nivel fundatia poate fi doar din pietre, chiar ne-legate intre ele cu ciment.
La cladiri mari, de mai multe nivele, se foloseste OBLIGATORIU fundatie "legata", adica pietre "legate" intre ele cu ciment sau alte materiale sau beton de concentratie mare, vibrata, armat cu structura de fier.
Fundatia necesita calcule si experienta deosebita, fiind elementul de cea mai mare importanta al unei cladiri!

| mihalitza a răspuns:

Pentru case de lemn-deci usoare-fundatia poate fi din piatra simpla, pentru case "grele", obligatoriu beton armat.

| adr1an0 a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti alegi foarte bine terenul de fundare, daca nu esti foarte sigur de el trebuie sa incepi fundatia de la 2 metri sub pamant pentru a evita efectele gelivitatii (ciclul inghet-dezghet), pentru ca incepand de la 2 metri sub pamant umiditatea este constanta... asta pentru a nu avea neplaceri peste cativa ani. Cele mai bune materiale sunt pietrle de rau-2-3 straturi cimentate si apoi torni beton ARMAT-obligatoriu