| Neagu_Maria_1965 a întrebat:

Care sunt pesticidele care omoara pirul si buruienile.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Voiai sa spui erbicide, pesticid inseamna toate chimicalele folosite in agricultura, adica insecticide, fungicide, erbicide, fara cele folosite in zootehnie pe animale.Depinde ce vrei sa omori. Daca vrei sa omori toate plantele de pe o anumita suprafata, deci toate, ierburi, legume etc, folosesti un erbicid total si de preferat sistemic.Dar trebuie sa stii sau sa aplici erbicidul cand ierburile, plantele ce ai acolo au o anumita marime.In cazul in care ai pir trebuie sa faci vreo 2-3 tratamente pana sa il distrugi.Deci faci tratament la o saptamana sau doua. Piru, costeriul sunt plante f rezistente si nu pot fi distruse f usor si cu un singur tratament, mai ales daca is deja perene, adica daca deja au ceva ani aceste plante. Daca plantele au talie asa mai mica, nu-s f dezvolatete sunt mai usor de eliminat.Acum care is erbicidele astea, intrebi la un magazin care vinde asa ceva. Spui caut un erbicid total sistemic. Uite unu destul de vechi si bun care se foloseste si astazi.ROUNDUP.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Poti achiziționa de la farmaciile veterinare erbicid ce arde orice fel de buruiana sau iarba nedorită de tine, ce se dizolva in apa si poate fi gata de folosit.Indiferent de firma, orice erbicid este activ.Meriti"a doua sansa"

| Dumitru_Doru_1953 a răspuns:

Din cate stiu eu pesticidele sunt pentru insecte si ierbicidele sunt pentru buruieni. In rest, imi pare rau, nu stiu ierbicid pentru pir, buruiana asta asta e ucigatoare. Intreaba la un magazin pentru ierbicide, sunt de obicei pe langa pietele de legume.