| rosylips a întrebat:

Casele americane prin ce se deosebesc fata de cele europene?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In primul rand prin localizare.
In general casele americane sunt construite pe structura de lemn, cu OSB la exterior, rigips la interior, multe fara o fundație propriu-zisă. Cele mai multe au o podea de lemn, scari de lemn, acoperis de sindrila bituminoasa, podurile sunt folosite pe post de mansarda.
Daca noi punem centrala in bucatarie, ei obisnuiesc sa aiba un spatiu tehnic, adesea in subsol, care include si aerul condiționat, tot centralizat. De altfel atat incalzirea cat si racirea sunt pe baza de aer, cu guri de ventilație, nu pe calorifere. Bucatariile sunt de obicei open-space, mobilierul din bucatarie fiind considerat aproape ca o parte din constructie. Dormitoarele fara baie proprie sunt considerate un compromis destul de mare, cam fiecare are baia lui.

| darrio2007 a răspuns:

Prin arhitectură.

| Violleta2022 a răspuns:

Prin arhitectura, prin proiectarea de camere mari si multe, prin amplasarea bucatariei cat mai in centrul casei sau cu deschidere la sufragerie, ca sa fie in inima casei.

| sierra1 a răspuns:

Foarte pe scurt și cert: prin ocupanții lor