| marian_traicu a întrebat:

Cat ar trebui sa fie umiditatea in casa? Iarna am aerul foarte uscat in casa, am si umidificator si parca tot nu creste. Si nu e un umidificator ieftin de 100 de lei. Cum mai pot creste umiditatea in casa?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se zice ca umiditatea optima e 50%, dar depinde si de obișnuință.
Rar aud de umiditate scazuta, mai ales pe timo de iarna.
Un umidificator ieftin (si bun) nu e 100 de lei, e vreo 5 lei, e din ceramica si se fixeaza pe calorifer (daca vrei sa Il ascunzi, il poti agata in spatele lui).
Alte soluții: o oala cu apa pe aragaz, un prosop ud pe calorifer, haine puse la uscat in interior, dusuri fierbinti cu usa deschisa samd.

| Mădă0611 a răspuns:

Tine flori, mari, langa geam, sa nu moara.

| MeraO a răspuns:

Pentru mine solutia a fost un purificator de aer cu umidificare. Am un aparat Sharp care regleaza nivelul de umiditate in functie de temperatura, astfel ca nu se mai simte niciodata aerul prea uscat sau umezeala.Are un sistem foarte interesant care curata aerul de doua ori, cu filtre si cu ionii Plasmacruster. Sunt singurii din piata care au sistem cu ioni si pozitivi si negativi care se raspandesc si purifica tot aerul, nu doar cel care este in miscare si absorbit in aparat. Eu sunt foarte multumit