| costinvlad a întrebat:

Cat costa chiria in Pitesti? Dar Bucuresti? Si ce salariu as avea in Pitesti? Dar Bucuresti? Si cati bani imi raman in mana cu tot cu intretinere, etc? Am 18 ani, sunt clasa XI, necalificat. Ms. Ce joburi pot practica? Funda. Urgent.

Răspuns Câştigător
| costinvlad explică:

La Registrul Comertului se infiinteaza, dureaza o saptamana si costa un PFA ~250 lei iar un SRL ~500 lei.
PFA nefiind persoana juridica va avea numele compus din numele titularului plus terminatia P.F.A. Un SRL, e o persoana juridica (o alta persoana cu drepturi si obligatii condusa de una sau mai multe persoane fizice), poate avea ce nume vrei tu si e disponibil. La Registrul Comertului exista formularistica pentru toate aceste operatii. Preturile ti le faci in functie de remuneratia aplicata pe piata la ora actuala.Gasesti pe google cam cat costa asa orientativ.Eu unul nu cunosc preturile pentru fiecare in parte.

9 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Ce salariu ai avea ca ce ba baiatule? Ai mai pus o intrebare la fel de stupida si irelevanta cum ca iti cauti partenera pentru casatorie sau ceva de genul asta.Ce joburi poti practica in situatia ta de elev necalificat? part-time la fast-food sau sa imparti ziare.Salariul e sub 10 milioane pe luna (lei vechi).Ca necalificat dar program full time poate doar prin constructii, depozite ca picol, ambalare marfuri, renovari ca salahor, sofer daca ai permis.Chiria in Bucuresti variaza in functie de zona.In unele zone este si 1000 de euro pe luna, in altele si 12 milioane.

| costinvlad explică (pentru siriusblack98):

Dar sa fac GSM la mine acasa? Fara sa am patron? Sa fiu eu patronul meu? Cat as lua pe zi? Ms. As cere 25 lei/reinstall Android sau windows.

| costinvlad explică (pentru costinvlad):

Si este 250 lei/luna? Sau cum. Ms.

| siriusblack98 a răspuns (pentru costinvlad):

Nu frate, 250 lei este taxa pe care o platesti pentru acel PFA o singura data, nu pe luna.

| costinvlad explică (pentru siriusblack98):

Ok. Ms. Mult de tot. Apoi platesc taxe, ceva? De exemplu de sanatate, pe venit, etc? Mersi.

| siriusblack98 a răspuns (pentru costinvlad):

Pai clar o sa platesti taxa pe venit si cartile de munca ale angajatilor si/sau a ta desigur. Uite iti las aici si un link cu informatii in vederea gestiunii deschiderii unei firme GSM, poate iti mai clarifica unele din nelamuriri http://gestiunegsm.blogspot.com/2016/02/vreauservicegsm.html

| costinvlad explică (pentru siriusblack98):

Ok. Ms. Mult de tot. SUnt lamurit. Eu nu vreau sa am angajati. Vreau sa fiu propiul angajat ca sa pot cere un pret mai mic(20-30 lei), fara sa am alti angajati. Multumesc. Inca ceva. Fara carte de munca pot muncii? Adica sunt patron si atat?

| siriusblack98 a răspuns (pentru costinvlad):

Poti si fara carte de munca dar este spre folosul tau sa ai pentru ca esti asigurat medical cel putin in caz de ceva.

| costinvlad explică (pentru siriusblack98):

Ok. Multumesc.

| costinvlad explică (pentru costinvlad):

La Registrul Comertului se infiinteaza, dureaza o saptamana si costa un PFA ~250 lei iar un SRL ~500 lei.
PFA nefiind persoana juridica va avea numele compus din numele titularului plus terminatia P.F.A. Un SRL, e o persoana juridica (o alta persoana cu drepturi si obligatii condusa de una sau mai multe persoane fizice), poate avea ce nume vrei tu si e disponibil. La Registrul Comertului exista formularistica pentru toate aceste operatii. Preturile ti le faci in functie de remuneratia aplicata pe piata la ora actuala.Gasesti pe google cam cat costa asa orientativ.Eu unul nu cunosc preturile pentru fiecare in parte.