| ALEXICAmarketing a întrebat:

Cat costa materialul pentru zugravirea unui apartament de 47 mp?

7 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Kober zertificat sau cum dreacu se scrie de 15l iti mai si ramane.

| laSoledad a răspuns:

O galeata de 10 litri de lavabila ar trebui sa-ti ajunga pentru marimea aia. Dar depinde de calitatea lavabilei. Vezi si tu la dedeman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde la ce te referi "materialul pentru zugrăvire". Dacă trebuie doar lavabil peste lavabil atunci ai nevoie sa cumperi numai lavabil. Dacă e zugraveala veche, atunci trebuie ras totul, spălat, amorsat, gletuit și ce-o mai fi.

| ALEXICAmarketing explică (pentru anonim_4396):

Ras? Nu se poate tencui?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Cureți zugraveala pana la beton. Nu sunt expert în zugrăveli, dar din info găsite pe internet mi-am renovat singur apt.

Eu înainte am umezit bine pereți si am ras zugraveala pana la beton. Am spălat bine pereți cu apa rece și burete, lăsat sa se ususce, apoi amorsat, lăsat 1h sa se usuce și aplicat glet. Apoi șlefuit, finisat cu alta mana de glet, lăsat sa se usuce, apoi lavabila și gata.

De menționat ca trebuie sa folosești aceeași marca de amorsa cu producătorul lavabilei. Dacă spre ex aplici glet CT 126 apoi vrei sa aplici CT 127, amorsezi din nou peretele proaspăt gletuit și uscat pentru ca urmează sa aplici alt tip de glet. La mine nu a fost cazul sa dau amorsa peste glet pentru ca am folosit același tip de glet și la încărcătură și la finisare. Este o treaba care necesita foarte multă atenție și răbdare.

La mine zugraveala a fost veche, de asta am ales sa rad tot și sa dau totul cu glet. La tine dacă zugraveala nu este deloc veche, nu are rost sa te complici. Cumperi doar amorsa și lavabila. Îți recomand amorsa și lavabila de la kober. Cum spunea cineva mai sus, zertifikat pentru ca are o acoperire mai buna.

Daca zugraveala este veche ești în riscul ca atunci când dai cu lavabila sa iei pe trafalet și din zugraveala veche și nu cred ca ți-ar plăcea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt poti cauta pe TPU userul cristi202. El m-a învățat ce sa fac, cum sa fac. În fine, el printre altele găsite deoarece sa învăț sa aplic glet a fost cu ajutorul YouTube. Prima experienta cu gletiera și gletul a fost sa lipesc gletiera de glet și apoi sa trag gletiera și sa îmi sară glet peste tot în camera, și în par și pe fata. Și mnalaughing

| AnutaAna a răspuns:

Daca te referi doar la lavabil atunci asta depinde desigur de calitatea materialului, de regula gasesti scris pe galeata ce suprafata acopera, acum sigur ca trebuie sa-ti iei o marja ca nu stii cat inghite peretele, cat e de murdar, daca trebuie una sau doua maini. Eu am dat o singura mana la un apartament de 55 mp, am dat Aeria Gold all-inclusive, galeata avea 8 litri jumate si mi-a mai ramas.